Nominovány na ocenění v rámci již 24. ročníku známé ankety Policista roku byly za své úspěchy v loňském roce desítky policistů; nechyběly ani policejní týmy.

V pátek 17. května večer vyhlášení výsledků ve Španělském sále Pražského hradu ukázalo, že nejprestižnější titul vybrala policejní etická komise pro plukovníka Kužílka. Ten působí jako zástupce ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování I. obvodu pražské policie. Do jeho působnosti spadá nejen Praha 1, ale rovněž území městských částí Praha 6, 7 – a také Lysolaje, Nebušice, Přední Kopanina, Suchdol a Troja.

Jako policejní detektiv působí Kužílek dlouhodobě – přičemž se v rámci vyšetřování zločinů zaměřuje především na trestnou činnost násilného charakteru. Ocenění, které získal, souvisí i s tím, že kriminální služba I. obvodu dlouhodobě dosahuje kvalitních výsledků. Jak zaznělo v rámci předávání ocenění na Hradě, je to i Kužílkova zásluha.

„Nezapomíná na každodenní činnosti svých podřízených, aktivně se podílí na provádění úkonů trestního řízení přímo na místě činu a na velení plánovaných opatření; zejména s rizikovým vyhodnocením.“

Oceňována je také nadstandardní akceschopnost, připomněl Jakub Vinčálek z policejního prezidia.

„Ta se projevuje neprodlenou reakcí na trestnou činnost páchanou nejen v jejich obvodě,“ konstatoval.

V souvislosti s nešťastným 21. prosincem bylo i při předávání ocenění na Hradě připomenuto, že se Kužílek objevil mezi skutečně prvními zakročujícími policisty při střelbě v budově filozofické fakulty.

Pro zástupce ředitele I. obvodu pražské policie pro službu kriminální policie a vyšetřování nejde o první ocenění jeho dlouhodobé činnosti. Například již před dvěma roky patřil Kužílek mezi dvacítku policistů rozmanitého služebního zařazení (a v hodnostech od nadpraporčíků po plukovníky), jimž tehdejší starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a radní Richard Bureš (ODS) v obřadní síni Staroměstské radnice předávali čestné uznání radnice Prahy.

Bylo to ocenění vynikající práce směřující k zajišťování bezpečnosti občanů a veřejného pořádku.

Při předávání ocenění v rámci ankety Policista roku na Hradě nechyběli policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Opakovaně zde byl připomínán úspěch policistů z Vysočiny – v souvislosti s odhalením skupiny „falešných bankéřů“, jež prostřednictvím telefonátů z call centra v Dnipru na Ukrajině v 803 případech připravila majitele o 195 milionů korun, a také s úspěchy analytika kriminálních případů Davida Holoubka.

Do dalších krajů pak putovala například ocenění za čin roku nebo pro velitele roku. V Praze zůstalo i ocenění Zaměstnanec roku. Získal je šéf ředitelství finanční a majetkové správy Policejního prezidia České republiky Petr Chvistek, ovlivňující v ekonomické oblasti nejen dění na prezidiu, ale v rámci celé policie.

„Podílel se na mnoha koncepčních a strategických rozhodnutích, které v daném čase usměrňovaly činnost policie v reakci na aktuální hospodářsko-ekonomickou situaci České republiky,“ poznamenal Vinčálek.

Ocenění Sportovec roku pak získal kapitán Martin Sláma z ochranné služby, s nímž se jiní policisté mohli setkat jako s instruktorem služební přípravy, ale je známý i z oblasti výchovy mládeže. Na světové úrovni se věnuje disciplíně kata, což je sekvence bojových technik simulujících obranu proti několika útočníkům; Kata Kobudo, kde také patří mezi světovou elitu, představuje boj tradiční japonskou zbraní. Svou pozici ve špičce loni Sláma potvrdil opakovanými medailovými umístěními na Mistrovství světa WUKF ve Skotsku či Světových hrách bojových umění v Německu.

Cenu ministra vnitra získal tým preventistů v čele s plukovnicí Zuzanou Pidrmanovou, která na policejní prezidium přišla z pražského policejního ředitelství. Ministr Rakušan ocenil úsilí pomáhají předcházet trestné činnosti. S tím, že v poslední době jde především o prevenci kriminality páchané v internetovém prostředí.