Na konkrétní případy i několikadenního parkování v úterý upozornila televize Nova. Reportáží, a především jednáním policistů se poté začal zabývat útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality i náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení. „Vnímáme tuto záležitost jako pochybení jednotlivých policistů a tak také bude řešeno. Policisté se zřejmě dopustili dopravního přestupku, který bude projednán v kázeňském řízení. Hrozí jim postih snížení tarifu o 25% až na tři měsíce. Zároveň budeme zjišťovat, zda se policisté nedopustili ještě porušení některé jiné právní normy,“ uvedl Roman Skřepek z tiskového oddělení policejního prezidia.

Hříšníkům hrozí trest

Právo na zastavení v zónách má kromě policie také armáda nebo zdravotníci a vozy odpadových firem. Problém zneužívání symbolů pro soukromé vozy se ale týká především policistů. Speciální útvary totiž pracují v utajení a v civilu. Možnost jejich kontroly městskou policií jsou tak minimální.

„Pokud nejde o na první pohled zjevné falzifikáty, nemá strážník pravomoc vůz zkontrolovat a udělovat sankce,“ řekl Deníku náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema k užívání policejních symbolů a nápisů. Kolik se v metropoli pohybuje lidí, kteří symboly smějí užívat, ale strážníci nevědí. Z důvodů utajení práce elitních útvarů nikdo žádnými seznamy oprávněných uživatelů nedisponuje.

Městská policie nemá zároveň ani pravomoc kontrolovat vozy, v nichž sice symbol není, ale u něhož je osobně přítomen elitní policista nebo detektiv, který se legitimuje služebním průkazem.

Náměstek primátora Rudolf Blažek chce na situaci zareagovat tím, že v lednu radě předloží usnesení, které by počítalo s vydáním parkovacích karet pro služební vozidla policie. „Karty samozřejmě nebudou určeny k soukromému užívání,“ uvedl Blažek.

Otázkou zatím je, zda si je policisté budou platit, nebo je od magistrátu dostanou zdarma. „Toto jsme zatím nedořešili,“ potvrdil Deníku primátorův náměstek Blažek.