LUK monitoruje kradená auta

První část akce, které se účastnili i reportéři Deníku, trvala od jedenácti večer do dvou ráno v ulici 5. května. Policisté zde zúžili dopravu do jednoho pruhu. „Máme přistavené speciálně vybavené mondeo LUK, které snímá projíždějící auta a rovnou vyhodnocuje, zda nejde o kradená vozidla a zda SPZ odpovídají typům automobilů,“ popsal jedno z opatření Švrčula. Dvacet policistů a policistek namátkově zastavovalo řidiče, každý absolvoval dechovou zkoušku a všechna zastavená auta byla automaticky prolustrována, včetně termínů technické kontroly. Při té příležitosti dbali, jestli se v autech neobjeví obličej celostátně hledané osoby, po níž policie již delší dobu touží.

Mnozí řidiči trpělivě snášeli drobná omezení, která zpomalení dopravy a ztráta času při kontrole přinesly. „Je dobře, že jste vidět, to spoustu závodníků uklidní,“ byla reakce disciplinovaných řidičů. Ale o nervní brblání typu: „Proč mě buzerujete, nemáte nic lepšího na práci?“ také nebyla nouze. „Reakce lidí jsou individuální,“ pokrčil rameny velitel zásahu Jiří Jägger.

Pokutovali rovněž chodce

Z dvanácti řidičů přistižených s alkoholem v krvi měli čtyři nad jedno promile, což už je trestný čin. „Každého musíme naložit, odvézt na Bulovku, kde se udělá krevní zkouška, která je jediná uznávaná jako důkaz,“ popisoval další osudy hříšníků Švrčula. „Někdy to komplikuje situaci, protože to zdrží policisty, kteří byli třeba spíše na místě kontroly, ale za daných pravidel to jinak nejde,“ dodal. Akce pokračovala do časných ranních hodin, hlídky se rozjely po celé metropoli, kde pokračovaly v kontrole na dalších místech.

V úterý se uskutečnila celodenní bezpečnostní akce na území celého hlavního města, jíž se účastnily i posily z dalších policejních útvarů.

Za celý den zaznamenali 450 přestupků, většinou překročení rychlosti (ve 155 případech), alkohol v sedmi případech, přičemž hranice jedné promile byla překročena čtyřikrát. Pokutám se nevyhnuli ani chodci a cyklisté.

Včasná pomoc zachránila život

Odpoledne se vyznamenala hlídka dopravní policie, která zachránila život třiašedesátiletému řidiči. Zkolaboval na křižovatce Rochlické ulice Praze na Střížkově. Podle přivolané zdravotnické záchranné služby mu policisté rychlým poskytnutím umělého dýchání a masáží srdce zachránili život.