„Chceme, aby oslavy proběhly vklidu. Proto bude ulice hlídat 250 strážníků a 550 republikových policistů,“ uvedl pro Deník Rudolf Blažek, primátorův náměstek pro bezpečnost vmetropoli. Podle informací od policistů se město chce vypořádat spřípadnými extremisty, kteří se chtějí sejít na Palackého náměstí. „Budeme samozřejmě připraveni na místě a pokud se stane něco nezákonného, demonstraci rozpustíme,“ uvedl Jiří Wolf, mluvčí magistrátu.

Co se na sobotu chystá? Demonstraci u sochy Františka Palackého plánují Autonomní nacionalisté. Na osmnácté výročí sametové revoluce chtějí pohřbít svobodu slova. Sejít se jich u pomníku mají asi tři stovky. Místo vybrali záměrně, protože svoji demonstraci nemusejí nahlašovat oficiálním úřadům. Pražský Hyde Park, jak se prostoru okolo pomníku Palackého říká, byl otevřen vroce 2004 také 17. listopadu. Účelem bylo, aby jakýkoli řečník mohl veřejně prohlašovat svůj názor.

Policejní prezident Oldřich Martinů uvedl, že postup policistů bude stejný jako při jiných zákrocích. „Policisté posoudí zákonnost shromáždění a zda při něm nedochází k trestné činnosti nebo přestupkům,“ sdělil Martinů.

Minulou sobotu se na výročí křišťálové noci vPraze střetli neonacisté slevicovými radikály. Jejich potyčky policie zvládla, na služebny předvedla 390 lidí. K sobotní události se včera na serveru Novinky.cz vyjádřil i prezident Václav Klaus. Vyjádřil obavy ztoho, že společnost „hrubne“. „Nevidím důvod smiřovat se spouličními bitkami výtržníků jakéhokoli ideového zabarvení, vyzbrojených snad ne zbraněmi střelnými, ale itak velmi nebezpečnými. Nemohu se smířit stím, že televize nabízí pohled, jak jeden člověk kope jiného do hlavy. Nevidím důvod dopřávat výtržníkům jejich zviditelňování se ve vždy velmi pohotových médiích.“