Podle informací Mladé fronty Dnes prošetřuje loňské aktivity lidí napojených na firmu spojené se sledováním hlasitého kritika místní radnice, představitele občanského sdružení Hnutí za Prahu 11 Jiřího Štylera, který dokonce loni v červnu čelil napadení. Pražská policie tehdy pachatele útoku nenašla a případ odložila, nyní se však o případ znovu zajímá útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

V době útoku se o Štylera zajímali lidé napojení na ABL, kteří ho loni měli sledovat od února až do září. Významné svědectví údajně poskytla někdejší hvězda a později černá ovce Véček Kristýna Kočí, která měla na Praze 11 stanout v čele organizace Věcí Veřejných. V té souvislosti jí měl Bárta oznámit, že její kroky povede detektiv z ABL. Ten s ní byl skutečně v kontaktu – a mimo jiné jí měl ukazovat fotografie ze slídění v soukromí Štylera. Nemělo však jít o jedinou sledovanou osobu.

Vedení detektivní agentury odmítá, že by se sledováním měla firma cokoli společného. Nedopustila se prý porušení zákonů, s policií spolupracuje, detektivní činnost v současnosti nevyvíjí vůbec – a s kauzou odmítá být spojována. Bárta se k aféře nevyslovil. Vyjádřil pouze znepokojení nad opětovným únikem z policejního spi­su.

Sledovací kauza v Praze 11 vzrušila veřejnost už v minulosti – to se však jednalo o činnost v letech 2006 a 2007. Terčem pozorování byly tehdy údajně různé osoby – vedle Štylera zejména tehdejší starostka Marta Šormová.

Čtěte také: Sledování politiků agenturou ABL nebylo trestné

(zw)