Lessy prohlásil, že prověrka odhalila pochybení a „vysoce nestandardní“ postup. Další informace budou zveřejněny v úterý. Policie Janouška, který podle ní svým vozem srazil v opilosti ženu a ujel, v neděli obvinila z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Kritici poukazují například na to, že ho policisté po dopadení neumístili do cely předběžného zadržení.

„Teď jsem se seznámil s vyhodnocením, který mi připravil můj úřad vnitřní kontroly, a zjistil jsem, že v postupu policistů během toho zákroku a činnosti, která se odvíjela od místa činu a dále, jsou taková pochybení. Nemohu vyloučit, že nemohlo dojít u některých policistů k ovlivnění, protože ten postup byl vysoce nestandardní. Budu odesílat podnět k prošetření na Generální inspekci bezpečnostních sborů na ty policisty, kteří v ten okamžik zasahovali. (…) Jsem velmi rozezlen,“ řekl Lessy.

Nechali ho telefonovat

Kritici policii vyčítají, že lobbistu, který nadýchal přes 2,2 promile alkoholu, po zadržení neumístila do cely předběžného zadržení nebo že ho nechala telefonovat. „Nepovažuji za standardní, aby pachateli, který utíká z místa činu, bylo povoleno volně postávat před svým vozem a ještě telefonovat. Nasazení pout jsme viděli v mnoha záběrech policie v daleko méně závažných případech,“ řekl například šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.

O nestandardním postupu hovořil i Karel Hátle, lékař protialkoholní stanice Nemocnice Na Bulovce, kam policisté Janouška v pátek po nehodě převezli. Podle České televize neměl lobbista při příjezdu ani při pobytu na záchytce nasazená pouta. „Ten postup nebyl zrovna standardní tak jako u ostatních klientů. S čím jsem přišel do styku, tak vždy skončili v cele předběžného zadržení,“ řekl k tomu televizi Hátle. Podle sanitáře z protialkoholní stanice byl podnikatel navíc „arogantní, vykřikoval, že vše odmítá, nespolupracoval, přitom je tady zákaz telefonování, furt si hrál s telefonem“.