V metropoli se koná dvoudenní vzpomínková akce k uctění památky obětí holocaustu s ohlášenou účastí téměř tří desítek významných politiků včetně předsedů parlamentů evropských států. Úkolem policie je zajistit bezpečný průběh chystané konference i navazujících součástí programu – a také zajistit střežení nejvýznamnějších hostů, užívajících statutu chráněné osoby. Dorazit má ale také více než půl tisícovky dalších hostů – a rovněž žurnalisté nejméně v řádu desítek.

Bezpečnostní opatření by měla být přísná, ale standardní; neexistují poznatky o tom, že by bylo třeba čelit zvýšenému riziku nějaké hrozby. „V tuto chvíli Policie ČR nemá k dispozici žádné indicie, které by nasvědčovaly případnému teroristickému útoku v souvislosti s chystanými pietními akcemi," zdůraznila Macalíková.

Připustila nicméně, že jsou možné i úpravy chystaných bezpečnostních opatření (zvlášť s ohledem na aktuální situaci v Evropě, a to nejen na útoky ve Francii a bouře v Německu); policejní specialisté nepřetržitě vyhodnocují míru bezpečnostního rizika, a to ve spolupráci se všemi složkami, které by mohly disponovat důležitými poznatky. Tedy – napříč policejní i zpravodajskou komunitou.

Uzávěry, omezení a zákazyNa pochopení obyvatel Prahy i návštěvníků metropole spoléhají policisté ve dnech 26. a 27. ledna, konkrétně od pondělních 7.30 do úterních 15.00 hodin:

- Pražský hrad bude kompletně uzavřen po oba dny;
- Hradčanské náměstí bude uzavřeno pro automobilovou dopravu;
- V okolí Obecního domu včetně ulice Na Příkopě a náměstí Republiky je nutno počítat s omezením provozu a možnosti pohybu.

Pro policii jde o akci mamutího rozsahu – a v úterý navíc s přesahem z metropole až do Terezína na Litoměřicku. Stěžejní část práce mají odvádět příslušníci specializovaných útvarů – ochranky ústavních činitelů i prezidenta republiky a Ochranná služba Policie ČR – ale velmi významně se zapojí také pražská policie. „Povoláni na potřebná místa budou také policisté z dalších celorepublikových útvarů," připomněla Macalíková s tím, že na mysli nemá pouze leteckou či pyrotechnickou službu.

Dojde i na nasazení ostrých hochů z Útvaru rychlého nasazení či například kriminalistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. „Řádově půjde o stovky policistů jak uniformovaných, tak neuniformovaných složek," poznamenala Macalíková. Budou v akci, i když v souladu s protokolem je nebude příliš vidět. Tedy – alespoň si všichni zúčastnění přejí, aby se policejní zajištění akce nemuselo příliš ukazovat.