Informaci přinesla agentura ČTK. Podle zpravodajky policisté návštěvníkům už ve čtvrtek dopoledne kontrolovali zavadla, používají také ruční detekční přístroje. Opatření byla obnovena podle vyjádření policejního prezidia ve středu v poledne.

Moravčík ČTK řekl, že návrat ke kontrolám vychází z doporučení bezpečnostních expertů, mezi které patří i Policie ČR. „Je to návrat k původnímu režimu s ohledem na bezpečnostní situaci ve světě a v Evropě,“ dodal. Za rozhodnutím podle něj není žádná konkrétní hrozba.

Policie stejně argumentovala také v roce 2016, kdy byla bezpečnostní opatření hradního areálu přijata v souvislosti s množícími se teroristickými útoky v Evropě. Tehdejší vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) před pěti lety vyhlásila první stupeň ohrožení terorismem a podle policejních informací se stupeň ochrany od zavedení kontrol nezměnil. 

Ovčáček: Rozhodnutí policie musíme respektovat

Kancelář prezidenta republiky oznámila na konci letošního března, kdy se veřejnosti otevřely hradní zahrady a část Jeleního příkopu, že po „vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace a v souvislosti s posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany se na Pražském hradě ruší plošné bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu.“

Teď Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček odkázal ČTK na policejní prezidium. „Nejde o záležitost, kterou by upravovala nebo rozhodovala Kancelář prezidenta republiky,“ uvedl. „Jde o rozhodnutí Policie ČR, které jsme nuceni respektovat,“ dodal prostřednictvím sociálních sítí.

Hradčanské „opevnění“ bylo částí veřejnosti i některými komunálními politiky a senátory dlouhodobě kritizováno. Často se před vstupy tvořily dlouhé fronty. Jindy zase působily procházka historickým centrem Prahy a pohled na zátarasy nebo na ozbrojené vojsko u hradu dost depresivně. Jenže prezidentský úřad hájil opatření potřebou zajistit bezpečí turistů. Naposledy čelil Zeman občanskému odporu, protože až do tohoto pondělí zůstávala část Pražského hradu nepřístupná – údajně kvůli situaci s infekční virózou covid-19 a souvisejícími vládními zákazy.

Jen tři dny byli náštvěníci sídla prezidenta republiky kontrolováni pouze namátkově. Teď se vrátil přísnější režim. Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) na oficiálním twitterovém účtu glosoval situaci parafrází na dílo žižkovského Divadla Járy Cimrmana. „Otevřeli hrad, ale chodili jim tam lidi,“ napsal a k příspěvku přiložil obrázek Zdeňka Svěráka, který říká: „A to je tragédie.“