Je to zcela klasická kontrola: policista zastavuje přijíždějící bílou dodávku, kontroluje papíry od vozu a potom dává řidiči fouknout do alkotesteru, jak je to už nějakou dobu běžné. Když se na displeji rozsvítí 0,0, může řidič obvykle pokračovat v cestě. Tentokrát ne.

„Pane řidiči, dovolte mi, abych vám jménem policie ČR poděkovala a předala tuto malou pozornost,“ říká kapitánka Zuzana Pidrmanová a dívka v civilu vedle ní předává řidiči plechovku nealkoholického piva, alkoholtester a nálepky s nápisem vyzývajícím k pití jen nealkoholického piva.

Jenže místo šťastného úsměvu se na tváři muže objeví pouze nechápavý výraz. Rozkládá rukama a snad i něco říká, ale nikdo mu nerozumí. Potom ukazuje znovu svůj řidičský průkaz, kde má na rubové straně poznámku: Hluchoněmý. Chybička se vloudila, je divné, že si toho policista nevšiml už při prvotní kontrole papírů. Ale záhy se vše vysvětlí, rukama nohama se všichni domluví a na tváři řidiče se nakonec přece jen objeví úsměv.

Vítané výsledky

S projektem „Řídím – piji nealko pivo“ přišla Policie ČR ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven.

V jeho rámci bude po celý srpen kontrolovat řidiče a těm, kteří před jízdou opravdu nepili, dá za odměnu plechovku nealko piva spolu s jednoduchým alkotesterem.

„Ještě jsem se s nikým takovým nesetkala, bylo to překvapení, ale dopadlo to dobře, myslím, že trochu odezíral a nakonec pochopil,“ říká Pidrmanová. „Kdyby to byl cizinec, tak to zvládneme v angličtině a němčině, zatím jsme tu dnes měli jednoho Němce,“ dodává policistka.
Za hodinu, kterou jsem strávil s policisty u branického nájezdu na Barrandovský most, bylo zkontrolováno asi 15 řidičů a paralelně ještě probíhala i náhodná kontrola kamionů. S alkoholem za volantem nebyl přistižen nikdo. „Dosavadní výsledky nás těší, protože se nikdo neprovinil proti zákonu. Řidiči byli překvapeni, ale posléze reagovali všichni potěšeně,“ hodnotí průběh akce Pidrmanová.

Milé překvapení? Jak pro koho

Všichni řidiči ale kontrolou nadšeni nebyli. Muž středních let ve starším fordu měl sice papíry v pořádku a nenafoukal nic, takže nealko pivo dostal, ale při rutinní obhlídce vozu policista objevil rozbité sklo zadní svítilny a prošlou technickou kontrolu. A pak už šlo všechno jako obvykle, včetně složenky na pokutu v závěru. Pak už se řidič neusmíval a odjížděl dost nakvašen. Zřejmě totiž při kontrole získal nejdražší pivo na světě.

„Já jsem překvapený nebyl, protože jsem tudy jel před chvílí už nahoru na protější straně, vezl jsem kolegu, kterému se rozbilo auto. Ale samozřejmě jsem netušil, oč jde. Je to dobrá akce, příjemnější než jen platit pokuty,“ říká pán ve středních letech, který se představí jako Tomáš Rind. „Samozřejmě, že pivo piji, jako asi každý Čech, ale když řídím, tak ne, nestojí to za ty problémy,“ dodává a odjíždí ve svém peugeotu.

„Doufám, že ta akce zabere a že se bude řidičům líbit. Aby měli na policii díky naší pomoci i trochu lepší vzpomínky a aby se trochu naplnilo to její heslo Pomáhat a chránit,“ řekl Deníku Jan Veselý, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. Obchodním cílem akce je podle něj upozornit řidiče, že pivovary jsou jedinými výrobci alkoholických nápojů, kteří za ně nabízejí plnohodnotnou nealkoholickou náhradu.

Akce v Braníku probíhala bez předchozího upozornění, první avízo se objevilo dopoledne v rozhlase. Dalších osm kontrolních míst v Praze ale zůstalo řidičům utajeno a zůstane až do konce měsíce, stejně jako další desítky míst ve všech 14 krajích republiky.