Vzhledem k rozrůstající se komunitě cyklistů přibývá jejich nehod. Pražští policisté proto přistoupili k preventivní akci. „Snažíme se všem na cyklostezkách vysvětlovat, jak se správně pohybovat, informujeme také o změnách v legislativě,“ říká koordinátor prevence Ondřej Penc z krajského ředitelství policie.

Nová cyklostezka.
Praha v cyklodopravě zaostává za světovými městy, tvrdí zahraniční studie

Cyklotým ale pokuty nedává. Pouze v případě hrubého porušení zákona přivolá hlídku, která problém vyřeší. „Nedostatky nacházíme téměř pokaždé. Většinou jde o chybějící odrazky ve výpletu kol a na šlapadlech. Lidé si neuvědomují, že musí být vidět i z boku, což požaduje vyhláška,“ upozorňuje Penc. „Častým prohřeškem jsou také sluchátka v uších, čímž lidé ztrácejí pozornost,“ dodává.

Přilbu by měli mít i bruslaři

„Kontrolujeme i povinnou výbavu. Řada výrobců totiž prodává kola nevybavená,“ říká Penc s tím, že nevybavená bývají i kola z půjčovny.
Na úzkých stezkách je podle něj důležité respektovat ostatní, nejvíce prostoru zabírá bruslař, nejméně cyklista. V ulicích je pak nejčastějším prohřeškem jízda po chodníku.

„Občas se i stane, že rodič toleruje dítěti jet bez přilby. Což je velká chyba,“ říká Penc. Přilbu by totiž měli mít i bruslaři. Ti si sice berou chrániče kolen a předloktí, na ochranu hlavy ale zapomínají. Pády na hlavu totiž bývají smrtelné.

Cyklista.
Cyklistická sezona se rozjíždí na plné obrátky. Jste připraveni?

Cyklotým také varuje před nebezpečnou jízdou na populárních elektrokolech. Vzhledem k jejich odlišným jízdním vlastnostem často dochází k těžkým pádům.

Za odpovědi dostanou doplňky na kolo

„Brzdná dráha je u těžších kol delší a jinak se s nimi manipuluje. Hlavně starší lidé to neubrzdí a v zatáčkách dochází ke smrtelným zraněným,“ vysvětluje policejní preventista Ladislav Beránek.

Cyklostezka. Ilustrační foto.
Rekordní balík peněz na cyklodopravu. Praha utratí 100 milionů korun

Akce probíhá celé léto, policisté ve spolupráci s oddělením BESIP operují v Horních Počernicích, v Radotíně, na Zbraslavi a Braníku. Ne všechny cyklostezky jsou však vhodné pro stavbu policejního stánku. „Například na náplavce všichni spěchají a není prostor předávat lidem informace,“ dodává Beránek.

V informačním stánku pak na zájemce z řad cyklistů čeká krátký test, který obsahuje souhrn otázek z oblasti bezpečnosti. Odměnou jim jsou drobné ceny v podobě osvětlení na jízdní kolo nebo reflexních doplňků apod. Policisté také na místě prezentují aktuální trendy v oblasti zabezpečení jízdních kol a seznamují cyklisty s možnostmi, jak ochránit kola před zloději.

Cykloobousměrky v Karlíně.
Soud Praze 8: Zrušte zákaz cyklistických obousměrek v Karlíně