Vše začalo krátce po poledni, neznámý muž na Proseku napadlženu, která se však ubránila aokamžitě o incidentuinformovala strážníky na nejbližšípolicejní stanici. Ti ji naložili do auta, aby jim ukázala místo útoku. Na místě pachatele mezitím objevila hlídka městské policie Ve tři čtvrtě na tři se jej pokusila zadržet. Muž se začal agresivně bránit, v nastalé potyčce se zmocnil tonfy a pistole jednoho ze strážníků, udeřil jednoho ze strážníků do hlavy a pokusil se na strážníky vystřelit. „Se zbraní neuměl příliš dobře zacházet, takže se mu to v první chvíli nepodařilo,“ popsal potyčku Bernášek.

Ukradenou zbraň obrátil i proti policistům, kteří přiběhli strážníkovi na pomoc. Z ukradené pistole na hlídku vystřelil a zasáhl auto do sloupku u spolujezdce. Tříčlenná hlídka oprávněně střelbu opětovala a na útočníka vypálila celkem čtyři výstřely, kterými muže zasáhla. Oba strážníci skončili s lehčími zraněními utrpěnými během potyčky s pachatelem v Thomayerově nemocnici, po ošetřeních byli propuštěni domů. Pachatele se přivolaná záchranná služba pokusila oživit, ale muž střelným zraněním na místě podlehl a lékaři už mohli konstatovali pouze jeho smrt.

Totožnost pachatele je zatím neznámá

Střelec u sebe neměl žádné doklady a policiezatím ještě nezná jeho totožnost. „Pokud neměl do této doby co do činění se zákonem, může jeho identifikace trvat i delší dobu,“ uvedl Bernášek. Bude nařízená soudní pitva, která mimo jiné zodpoví i otázku, zda muž nejednal pod vlivem alkoholu, nebo omamných látek. Policie zatím ani nezná motivy pachatelova jednání, zda chtěl ženu oloupit, nebo znásilnit, či trpěl nějakou duševní poruchou.

„Každopádně jeho jednání vůči strážníkům je kvalifikovatelné jako pokus o vraždu,“ informoval policejní mluvčí a zdůraznil, že policisté použili zbraň naprosto podle zákona. „Kdyby mohl, pistoli by jistě použil i druhý strážník,“ řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Na místě byla celé odpoledne zablokovaná doprava a prostor přestřelky policie neprodyšně uzavřela po dobu probíhajícího zajišťování stop.