Vedení osmičky nyní čeká hlavně na analýzu právníků, kteří zpracují rozhodnutí úřadu. „Rozhodnutí jsme dostali minulý týden a není to jednoduché čtení pro laika, který se nevyzná v právních záležitostech. V tuto chvíli ho studují právníci, kteří by nám k tomu měli říci, co to pro nás, ale hlavně pro stavbu znamená," popsal situaci Roman Petrus, starosta Prahy 8.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se případem na osmé městské části zabýval přes tři roky. Nejdříve dostal podněty, poté zahájil správní řízení a nyní vydal rozhodnutí, které má přes 40 stran. Radnice osmičky si nechá udělat analýzu složitého dokumentu od právníků. Kdy bude hotová, však zatím není jasné.

Stavba napůl stojí. Co dál?

„ÚOHS v některých bodech uvedl, že městská část před lety pochybila, v některých zase, že nepochybila," přiblížil rozhodnutí starosta Petrus rozhodnutí úřadu, který posuzoval, zda nebyl porušen zákon o veřejných zakázkách. „V případě, že bychom byli na začátku, tak by to znamenalo skončení soutěže. Bohužel jsme dál, a proto je třeba, aby právníci řekli, co rozhodnutí vlastně znamená, když máme stavbu, která napůl stojí," řekl Petrus.

Podle ÚOHS byly chyby při stanovení kvalifikačních kritérií, například u požadavku akreditovaného certifikátu společenské odpovědnosti, který měly firmy mít. Také byl netransparentní způsob hodnocení technického řešení stavby. Antimonopolní úřad v rozhodnutí uvedl, že pokutu, kterou uložil, nelze vzhledem k rozpočtu radnice považovat za likvidační.

Problematický projekt

Projekt Centrum Palmovka je problematický už delší dobu. Praha 8 vlastní firmu Centrum Palmovka, která má stavbu na starosti. Společnost v létě podala žalobu na určení vlastníka rozestavěné budovy. Pochybnosti o vlastnictví vyplynuly z analýzy smluv, které si nechala firma udělat. 

Kvůli pochybnosti přestala na jaře platit i dodavateli, společnosti Metrostav. Ta po Centru Palmovka nyní požaduje vyplatit asi 240 milionů korun a zároveň Metrostav pozastavil stavbu.

Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v létě roku 2010. Výstavba začala loni na jaře a budova by měla zabírat plochu větší než 16 tisíc metrů čtverečních.

Čtěte také: Centrum Palmovka podala žalobu na určení vlastníka nové radnice