Podle zástupců Praha sobě odráží neobvyklý a překvapivý postup nedůvěru v politickou nezávislost magistrátních úředníků, kteří mají kontrolu podpisů na starosti. Zákon prý navíc definuje kontrolu podpisů v tomto případě nejasně.

„Pro ty, kteří Prahu desítky let vysávali, představuje tato občanská iniciativa velké nebezpečí. Z toho důvodu jsme se rozhodli vyloučit, že by se případně někdo s využitím mezer v zákoně snažil zabránit kandidatuře a shodil tak přání stovky tisíc Pražanů pod stůl,“ uvedla za hnutí jeho mluvčí Julie Kochová s dovětkem, že v případě úspěšné registrace občanské kandidátky bude ta politická stažena.

Riskantní taktika

Politolog z Fakulty sociálních věd UK Petr Jüptner ale považuje taktiku hnutí za riskantní. „Mohlo by to teoreticky skončit vyloučením obou kandidátek, protože jednotliví uchazeči podepisují prohlášení, že nekandidují za žádný jiný subjekt. Je to ale otázka právního výkladu a komunikace s registračním úřadem. Ten navíc dává přihlášeným možnost k nápravě registračních materiálů a je možné, že s tím kalkulují,“ komentoval situaci Jüptner.

Ve sběru podpisů chce Praha sobě pokračovat v souladu se zákonem až do 13. srpna. „Navýšíme tak naši rezervu podpisů nad předepsaný limit a tím si bohatě pojistíme kandidaturu. Případná zneplatnění podpisů kvůli chybám nebo změnám životní situace signatářů by nás tak neměla ohrozit,“ tvrdí Kochová.

Hnutí Praha sobě předalo na magistrát petiční arch s 97 tisíci podpisy. Uskupení vzešlé z lokálně úspěšné iniciativy Praha 7 sobě chce kandidovat v říjnových komunálních volbách jako sdružení nezávislých kandidátů, a proto potřebovalo před registrací do konce července sehnat podpisy od nejméně sedmi procent dospělých obyvatel metropole, což je přes 90 tisíc.

Praha sobě slibuje občanům nový styl komunální politiky a praktické řešení problémů s bydlením, nedostatkem služeb pro seniory nebo odstranění nadbytečné byrokracie. Hnutí podpořily i známé osobnosti jako režisér Jan Svěrák, zpěvák Vladimir 518 nebo herci Ivan Trojan, Václav Neužil a Aňa Geislerová.