Stařenku, kterou podle záchránářů zdravotní služby pokousaly v posteli myši v hostivařském domově důchodců, čeká v nejbližších dnech stěhování.

Tři měsíce za polovic

Zřizovatel senior domu, radnice Prahy 10, totiž rodině postižené nabídla, že seniorku umístí do léčebny pro dlouhodobě nemocné v Obloukové ulici. Ta byla před několika měsíci otevřena a patří k nejmodernějším institucím tohoto typu v Praze.

„Ve čtvrtekjsme měli s dcerou klientky schůzku a souhlasila. Přijala od městské zároveň slevu, kterou jsme ji nabídli. Tři měsíce bude platit za ubytování polovinu,“ řekl Deníku mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

U dvaaosmdesátileté nepohyblivé ženy našli v pondělí příbuzní povrchová zranění a přivolali záchranku. Zdravotníci klasifikovali zranění jako pokousání od hlodavců. Podle nich dokonce v posteli ležel myší trus. Případem už se zabývá hygienická stanice a policie, protože známí stařenky podali trestní oznámení. Mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady odmítla ke stavu důchodkyně sdělit jakékoliv podrobnosti, protože si rodina nepřála medializaci. Mlčí také vedení hostivařského senior domu, kde teď zvýšili kontroly u pacientů.

To, zda zranění způsobily skutenčně myši, prokáže až vyšetřování.

Mohli to být potkani

Podle pražského deratizátora z firmy Hygienické služby Petra Budiny mohli zranění způsobit jedině potkani, kteří jsou všežraví. „Na člověka ale útočí pouze v okamžiku, kdy se cítí ohroženi, nebo právě v případě, kdy se dotyčný dlouhodobě nepohybuje a na jeho tělo si zvyknou,“ uvedl pro Deník s tím, že by zařízení muselo být dlouhou dobu bez deratizace.

To však Charvát odmítá. „Deratizaci jsme dělali nedávno,“ doplnil.

Bez stížností

Podle vedení městské části patřil senior dům k bezproblémovým a nepřišla na něj od rodin klientů doposud žádná stížnost. Kladnou zkušenost napsal do diskuze na internetových stránkách Pražského deníku také jeden ze čtenářů. „Měli jsme v zařízení dědu a na nedostatečnou péči si nemůžeme ze strany personálu si nemůžeme stěžovat,“ napsal diskutující pod jménem Antonín.