Rozhodl jste se kandidovat v Praze 4. Proč právě zde?
K Praze 4 mě váže skoro 30 let života. Jako student VŠCHT jsem přijel do Prahy a celý první ročník jsem strávil na koleji v Podolí. Moje první zážitky v hlavním městě, první bydlení byly spojeny právě s touto čtvrtí. Po sametové revoluci jsme se zase do Podolí vrátili, teď tu bydlí moje dcera.

Takže pro vás nebude problém pojmenovat tři nejpalčivější problémy této městské části s téměř 130 tisíci obyvatel?
Mám tendenci říct doprava, doprava a ještě jednou doprava. Nejde ale o žádné výjimečné problémy, doprava a bezpečnost tíží celou Prahu. V Praze 4 se ovšem nachází jakýsi dopravní bermudský trojúhelník, který tvoří Jižní spojka, dálnice a přivaděč. A může se to ještě zhoršit, neboť pokud by dálnice D3 vyústila někde kolem Mirošovic, zase by všechno odnesl Spořilov. Týká se nás i neustále odkládaná výstavba linky metra D, která by zdejším obyvatelům velmi usnadnila život.

Jenže tyto záležitosti jsou v kompetenci ministra dopravy, eventuálně primátora. Jak může k jejich řešení přispět senátor?
Senátor má možnost navštěvovat zasedání Rady hlavního města Prahy, tedy magistrátu, formulovat tam svoje představy a odnést si konkrétní poznatky.

To se ale v minulosti dělo zřídka, možná vůbec, nemýlím-li se.
Máte pravdu, a mne to docela překvapilo. Považuji to totiž za skvělou příležitost, jak ovlivňovat pražskou politiku.

KDO JE JIŘÍ DRAHOŠ
Narodil se 20. února 1949 v Jablunkově. Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Roku 1972 nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV. V letech 1996 až 2003 tento ústav vedl. V roce 1999 získal doktorát věd a čtyři roky později byl jmenován univerzitním profesorem. Od roku 2009 vedl Akademii věd ČR. V roce 2018 se zúčastnil přímé prezidentské volby, dostal se do druhého kola a v něm ho Miloš Zeman porazil o 152 tisíc hlasů. Na jaře letošního roku založil spolek Společně pro Česko a 20. srpna odstartoval kampaň do senátu.

Do širokého povědomí veřejnosti jste se dostal díky prezidentské kandidatuře, v níž vás poměrně těsně porazil Miloš Zeman. Znamená to, že do senátu kandidujete jako výrazná politická figura, která stojí v opozici vůči současné hlavě státu?
Miloš Zeman do senátu nekandiduje, takže takové vymezení není zapotřebí. Předpokládám trochu neskromně, že většina voličů v Praze 4 ví, kdo je Jiří Drahoš, což mi ale nestačí. Proto jsem svoji kampaň postavil na setkávání s lidmi, aby mě co nejvíc z nich mohlo poznat osobně. Už při prezidentské kampani a pak jako předseda spolku Společně pro Česko jsem si uvědomil, že občané si cení toho, když se mohou s politikem setkat naživo.

Ptala jsem se hlavně proto, že do Senátu se chtějí dostat i další neúspěšní prezidentští kandidáti, Pavel Fischer a Marek Hilšer.
A také Petr Hannig či Jiří Hynek…

To ano, ale ti vám ve druhém kole nevyjádřili podporu. Navíc v Brně usiluje o Senát rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, v Náchodě Pavel Bělobrádek, v Chrudimi Daniel Herman, v Praze 8 Hayato Okamura či Pavel Dungl, v Českých Budějovicích Jiří Šesták. Pokud budou úspěšní, mohou v senátu vytvořit jakýsi blok proti současné vládnoucí garnituře představované premiérem Babišem a prezidentem Zemanem. Jde o nějaký záměr?
Určitě, vždyť mottem mé kampaně je výzva Pojďme to dát dohromady. Během prezidentské kampaně - a teď ještě intenzivněji slyším od stovek voličů, jak jim vadí, že demokratické strany navzájem víc nespolupracují. Spolek Společně pro Česko, jak napovídá název, vznikl proto, aby lidi spojoval. Jsem velmi rád, že mě podporují čtyři demokratické strany, tedy KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelení, které dospěly k závěru, že aspoň v této věci je třeba se spojit.

Na jakém základě kromě podpory demokratického právního státu se chcete dát dohromady, aby se republika ubírala z vašeho pohledu správným směrem?
Je třeba, aby ve stranách byly osobnosti, které jsou schopny povznést se nad určité partikulární neshody. Jinak by demokratické strany postupně mohly zajít na úbytě, protože nejsou schopny domluvit se na tom, co je spojuje, a odsunout to, na co mají rozdílné názory.

ČSSD to udělala, když se kvůli tomu, aby republika měla vládu s důvěrou, povznesla nad řadu věcí, například trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, poslance SPD ve vysokých sněmovních funkcích či zavedení sektorové daně.
Takhle jsem to rozhodně nemyslel, mluvím o jiném druhu spojování. Čtyři strany, které mě podporují, se v zásadních programových otázkách příliš neliší, jedna klade větší důraz na rodinu, druhá na rozvoj obce a třetí na ekologii, ale to všechno jsou slučitelné věci. Není to ten případ, kdy zahodím svoje zásady jen proto, abych šel s někým do holportu kvůli podílu na moci a vládnutí.

Co je tedy s vašimi zásadami neslučitelné? Jaký návrh zákona byste například za žádnou cenu nepodpořil?
Výhodou senátu je, že není přehlasovatelný u ústavních zákonů. Čím dál víc považuji existenci senátu a jeho ukotvení v ústavě za jednu z klíčových věcí pro obranu demokracie, záruku pro zachování svobodného českého státu. Vše, co by jakkoli narušovalo ústavní pořádek a zásady parlamentní demokracie, je pro mě nepřijatelné.

Byl byste pro zachování současného způsobu voleb do senátu, nebo byste eventuálně podpořil nějakou změnu?
Nevidím důvod pro jednokolovou volbu. Na první pohled to vypadá velmi dobře: vyhraje ten, kdo bude na špičce pelotonu hned v prvním kole. Ve skutečnosti je to nejjednodušší cesta, jak nahrát populistům a extremistům. Vím, že dvoukolové volby jsou komplikovanější a zdánlivě je druhé kolo k ničemu, neboť účast v něm bývá velmi nízká. Pro mě jsou ale pojistkou proti masovému nástupu laciného populismu.

Možná se v říjnu ve druhém kole střetnete s bývalou kolegyní z akademie věd profesorkou Sykovou (ANO). Berete ji jako nejvážnější soupeřku?
Podle preferencí jsou nyní nejúspěšnějšími stranami ANO a ODS, za něž kandidují paní Syková a pan Dvořák. Z tohoto pohledu by to měli být moji nejvážnější soupeři.

Budete se vůči nim nějak vymezovat?
Pana Dvořáka vůbec neznám, ještě jsem se s ním nepotkal a na rozdíl od paní Sykové se do mě nijak nestrefuje. Paní profesorka Syková v jednom rozhovoru už naopak oznámkovala nejen mě, ale i ostatní kandidáty, aby vysvětlila, proč ostatní nikdy, zatímco ona jako jediná vždy. Přitom já se opravdu divím, že vůbec kandiduje, když ve svém profesním působení selhala jak lidsky, tak manažersky.

V rámci aktivit spolku Společně pro Česko pracují expertní týmy na podkladech pro oblast vzdělávání a exekucí. Těžil byste z toho i při své senátorské práci?
Zhruba 850 tisíc lidí se ocitá v exekuci, dluhové pasti jsou velkým problémem, o čemž jsem se přesvědčil osobně na mnoha místech republiky. A ono to souvisí i s tou druhou oblastí, jímž je celoživotní vzdělávání, v daném případě finanční gramotnost či mediální výchova. Tato témata bych si tedy samozřejmě podržel, ale jako senátor za Prahu 4 bych se také velmi zajímal o zákon o liniových stavbách nebo odstranění legislativních brzd pro výstavbu metra. Doufám, že bych pro podobné aktivity získal dostatek spřízněných duší. Musím říct, že tyto volby mi dávají určitou naději, že se do senátu může dostat velmi silná skupina solidních a rozumných lidí.