„Sešli jsme se ještě před ním a hovořili o navýšených číslech, která záchranka žádá. Původně tvrdili, že si vystačí s třinácti miliony, teď chtějí dvacet. Tudy ale cesta nepovede, a tak jsme navrhli úspory,“ řekl radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák.

Zdeněk Schwarz splní úkol

Podle ředitele zdravotnické záchranné služby Zdeňka Schwarze chtěla záchranka dvacet milionů od začátku. „Včera jsem dostal úkol, a ten budu plnit. Magistrát chce, abych náklady seškrtal, tak to udělám a připravím několik variant. Ať potom zdravotní výbor vybere, které řešení bude nejlepší. To, jak bude služba fungovat, ukáže až praxe,“ řekl Schwarz.

Pokud by se magistrát se záchrankou nedohodl, znamenalo by to podle Pešáka zřejmě jediné: redukci ordinací.

Některé městské části se proto připravují na to, že si začnou pohotovost v ordinacích platit samy. „Dosud nám magistrát padesáti procenty přispíval a městská část platila jen dva miliony korun. Čtyři miliony bychom dávat nemohli. Mámevšak velký zájem, aby lékařská služba byla na Bulovce zachována. Teď jen záleží na tom, jak se s nemocnicí domluvíme,“ řekla místostarostka pro Prahu 8 Vladimíra Ludková. Doplnila, že radnice by chtěla, aby služba fungovala alespoň do půlnoci. „Nový systém je nejistý a nevíme, co od něj očekávat,“ obává se.

Podle návrhu reformy, který zpracoval radní Pešák, by magistrát financoval dvě centra. Pohotovost v Praze 1 v Palackého ulici a u metra C v ulici Pacovská v Praze 4.

Jaká může být situace v Praze od ledna příštího roku

– Člověk, kterého například bolí břicho, by nemusel jet na pohotovost. Jednoduše by mu stačilo zvednout telefon a na čísle zdravotnické záchranné
služby si přivolat lékaře v sanitce.

– Sanitky budou vybaveny stejně jako stávající ordinace. Vozy budou v provozu v pracovních dnech vždy od 15 do 23 hodin. Přes víkendy a svátky je v plánu nepřetržitý provoz.

– Pokud by měl pacient problém po 23. hodině, bude podle závažnosti jeho problému buď zajištěna přeprava do nemocnice, nebo bude odkázán na vlastní dopravu.

– V některých městských částech bude fungovat lékařská pohotovost v ordinacích nadále. Magistrát uvažuje o tom, že bude dotovat pohotovosti v Praze 1 v Palackého ulici a u metra C v ulici Pacovská.

– V některých městských částech budou ordinace fungovat podle toho, kolik na ně radnice vyčlení. Například Praha 8 rozmýšlí, že bude dotovat pohotovost na Bulovce, alespoň tak, aby byla denně otevřena do 23 hodin. Podobně smýšlí i v Praze 10.

Kontakty na lékařskou službu první pomoci v metropoli

– Praha 1: Palackého 5, tel. 224 949 181
– Praha 2: Sokolská 27, tel. 224 266 150
– Praha 3 :Koněvova 205, tel. 284 861 979
– Praha 4: Pacovská 31, tel. 241 733 916 (dospělí), 241 733 918 (děti)
– Praha 5: Kartouzská 6, tel. 257 323 219
– Praha 6: Pod Marjánkou 12, tel. 220 513 643
– Praha 7: Dukelských hrdinů 1, tel. 233 370 391
– Praha 8: Budínova 2 (nemocnice Bulovka), tel. 282 842 222
– Praha 9: Sokolovská 304, tel. 266 310 372
– Praha 10: Nad Olšinami 4, tel. 274 812 509
– Praha 12: Soukalova, Modřany, tel. 241 765 159 (dospělí) 241 764 123 (děti)
– Praha 14: Generála Janouška, tel. 281 914 072 (dospělí)
Celkem je v metropoli v současné době v provozu šestnáct pohotovostí. Jejich návštěvnost je nejfrekventovanější mezi 22. a 24. hodinou. Zdroj: www.praha-mesto.cz

Za noc přijde jen jeden či dva pacienti

Pražský magistrát uvažuje o tom, že od příštího roku zruší dosavadní ordinace lékařů první pomoci, službu by měly zajistit sanitky. Zdravotní výbor, který nápad posvětí, by měl po včerejším náhlém zrušení zasednout příští pondělí. Potvrdil to i radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák.

close zoom_in

Pokud se příští týden dohodnete, stihne se převedení služby první pomoci do sanitek od ledna?

Pořád mám tuto naději. Zastupitelstvo je poslední čtvrtek v měsíci. Není to optimální, ale kdyby materiál rada projednala okolo 20. října, tak to ještě stíháme. Možná by se to stihlo, i kdyby šel materiál do zastupitelstva v listopadu, ale já bych to viděl dost nerad.

V původním návrhu bylo, že pohotovostní sanitky by jezdily pouze do půlnoci, platí to stále?

Platí to.Mámeanalýzy, že devadesát procent pacientů přijde do 23 hodin. Ztráta se generuje z toho, že za noc přijdou jen jeden dva lidi, alemy platíme celonoční provoz ordinací.

Co mají dělat pacienti, kterým se udělá zle například ve dvě hodiny ráno? Zasáhne záchranka i v případě, že pacient nebude ohrožen na životě?

Tento problém se týká především dětí. Uznávám, že například zánět středního ucha do rána nepočká. Buď bude zajištěna přeprava dítěte do nemocnice, nebo bude rodina odkázána na vlastní dopravu, když bude mít tu možnost. Ovšem i doposud, když přišel takovýto pacient na pohotovost, tak ho poslali do nemocnice.

Pokud byste se se zdravotnickou záchrannou službou nedomluvili, říkal jste, že by to znamenalo jediné: redukci ordinací. Kolik by jich bylo v hlavním městě zavřeno nebo omezeno?

Magistrát je neprovozuje, takže je nemůže ani uzavřít. My můžeme snížit dotace městským částem, které si za granty lékařskou službu první pomoci, tedy pohotovostní službu nasmlouvávají. Některé radnice už předem oznámily, že je budou platit ze svého, aby pohotovost v ordinaci zůstala, jiné ne.

(ben)