Před víc než deseti lety, kdy jí bylo čtrnáct, jsme během projektu Odhalení detailně rozebírali, zda její neschopnost mít mládě je způsobena antikoncepčním tělískem, které dostala ještě v Austrálii. Jeho účinky měly tou dobou již odeznít, ale navzdory veškerým předpokladům trvaly ještě celé roky.
V minulých letech sice Shinda již i zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. Již od svého příjezdu do Prahy trpí nadváhou, což velmi dlouho vedlo k dalším a dalším dotazům, zda není březí. A teď zcela nečekaný porod!
Celé sobotní dopoledne všichni, kdo byli informováni, prožili v největším napětí. Porodí Shinda? Bude mládě živé a životaschopné? Během těch hodin jsem si uvědomil, že čekáme na narození úplně nejcennějšího mláděte v naší zoo. Ne kvůli návštěvníkům nebo odborné prestiži, ale kvůli Shindě. Brzo jí bude pětadvacet let, své nevlastní sestře Kijivu její mláďata vždycky záviděla – a najednou se jako zázrakem zjevila naděje, že by ještě sama mohla být matkou.
Ve 12.55 hodin jsme dostal zprávu: „Shinda právě porodila. S mládětem je hodně vzadu, ale viděli jsme pohyb a slyšeli pláč."
Oddechl jsem si – ale ne úplně. Postupně však přece jen přibývalo indicií, že by mládě mohlo být v pořádku. Postupně mi začaly chodit fotografie od kolegů, kteří zůstali v pavilonu goril; my ostatní jsme tam nechtěli rušit. Nejprve snímek, který mobilním telefonem pořídil vrchní chovatel David Vala, a poté i fotografii kurátora Víta Lukáše.
Kolem třetí odpoledne přešla celá gorilí rodina z „ložnic" do expozice – a tam jsem Shindu poprvé spatřil i s jejím mládětem. To nejen vypadá, ale skutečně je naprosto v pořádku. Pije a Shinda se o něj dobře stará. Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že tu a tam se opravdu může stát zázrak.
Čtěte také: Narození gorilky neočekávali, nevěděli o něm - a už ani nedoufali
Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha