Protiatomový kryt v Žižkovském tunelu, pozůstatky staroměstského opevnění v domě Na Kocandě, městská kanalizace nebo Podolské kasematy na Vyšehradě. To je krátký výčet prostor, které tento a příští víkend otevřou své brány v rámci akce Na den pod zem. Při letošním čtvrtém ročníku chybět nebudou ani odborné přednášky.

Jednotlivé prohlídky jsou zdarma, nutná byla pouze registrace na webu. Jejich kapacita je už naplněná, volné jsou ale stále ještě přednášky a kino. „Kapacitu jsme oproti loňskému ročníku navýšili na dvojnásobek. Do podzemí se vejde šest tisíc lidí, více bohužel ne i kvůli bezpečnosti,“ vysvětlila za pořadatelský tým Kateřina Chalupová.

Na prohlídky je ale stále možné se dostat. Je totiž možné, že někdo svou rezervaci zruší. „V tom případě doporučujeme, aby další zájemci za námi přišli do našeho info pointu v Kampusu Hybernská nebo napsali na info@nadenpodzem.cz. Přijít na prohlídku bez registrace nedoporučujeme,“ dodala Chalupová.

Kryt má i svou márnici

„Tím, že nás lidé podpořili v hithitové kampani, kde mohli na akci přispět, projevili o akci zájem. Zpoplatnění by šlo proti naší filozofii, ale není nic vyloučeno,“ vysvětlila dále Chalupová.

Bez registrace je přístupný cyklus přednášek. O pražském metru pohovoří Jan Charvát, autor knih Metrovize a Nádech výdech, který návštěvníky seznámí se vzduchotechnikou pražské podzemní dráhy. O tom, jak se technologie ražby tunelů měnily v průběhu historie, pak pohovoří Petr Hybský. Zdarma je také stále vstup do kina na původně dvoudílný televizní film Dukla 61.

Jedním z velkých lákadel letošního ročníku je protiatomový kryt u Žižkovského tunelu, jenž patří k největším protiatomovým krytům v Praze. „Tyto jedinečné prostory mohou v případě nebezpečí ukrýt až 1200 osob. Tunel byl vybudován v 50. letech minulého století. Kromě prostorů s humanitární pomocí, ve kterých se nacházejí lůžka, židle nebo přikrývky a dětské pleny je po levé straně také márnice,“ říká organizátorka akce Monika Mercová. Otevřen bude i protiatomový kryt na Parukářce.

Jeskyně Divoké Šárky a Braníku pro letošní ročník zůstanou uzavřené kvůli ohroženým netopýrům, kteří zde hnízdí o něco déle, než je jejich zvykem. Prohlídky však budou nahrazeny v květnových termínech.