Základní školy v Praze i po celé republice by měly vařit lépe a zdravěji. Myslí si to alespoň členové magistrátního školského výboru, kteří pověřili svého předsedu Miloše Růžičku, aby se zasadil o proměnu takzvaného spotřebního koše školních jídelen. Ten určuje, jaké potraviny a v jakém množství musí jídelny během týdne dětem servírovat.

Politici musí novelizovat vyhlášku  

Podle Růžičky minulý rok Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal aktualizovaná doporučení podoby spotřebního koše, inspirovaná programem Skutečně zdravá škola. Ten se zasazuje o lepší stravování dětí a podpořil ho i pražský magistrát.

„Nové doporučení SZÚ považujeme za velký úspěch. Teď nezbývá, než zareagovat formálním způsobem. Tím je podle našeho názoru tlak na novelizaci vyhlášky ministerstva zdravotnictví o spotřebním koši z roku 2005, která už dvacet let není aktualizována. Nyní máme velmi moderní aktuální doporučení SZÚ, ale vyhláška je dvacet let stará," vysvětlil.

Chce proto vyvinout tlak na ministerstvo, aby vyhlášku aktualizovalo. Děti si podle něj zaslouží zdravější soubor jídel, čerstvější suroviny a lepší výživovou hodnotu předkládaných pokrmů.

Politici se neshodnou 

Problémem by mohla být cena. Lepší suroviny samozřejmě nejsou zadarmo a školní obědy jsou dotovány poměrně malou částkou. Podle zastánců by však zlepšení mělo být možné i bez zdražení.

„Z pohledu výživového by to jít mělo. Kvalitnější suroviny i při menším množství nabízejí lepší nasycení, i když samozřejmě bude náročné, aby se zaměstnanci naučili vařit tak, aby dokázali uvařit kvalitnější jídlo za stejnou cenu," připustil Růžička.

Děti dávají přednost méně zdravým jídlům 

Pohled předsedy zdravotnického výboru úplně nesdílí radní pro školství Irena Ropková. „Je to spíše věc na odbornou debatu, ale jídelny se podle mého názoru snaží vařit co nejlépe. Děti však dávají při výběru přednost spíše těm méně zdravým jídlům. Takže to není o tom, že by jídelny nenabízely zdravou stravu, ale jak udělat jídla tak, aby se dětem víc líbila. A to se myslím dá udělat i v rámci stávajícího spotřebního koše," míní Ropková.

Čtěte také: S úrovní vzdělávání ve školách jsou Češi převážně spokojení