Pomoc však potravinová banka zajišťuje i pro přímé odběratele. Připravuje balíčky se zásobami jídla, drogistického zboží a základní kosmetiky pro rodiny nebo i jednotlivce v tíživé životní situaci. Jejich počet v posledních letech, a zejména měsících, prudce stoupá. Nyní banka vydává tři tisíce těchto balíčků za měsíc. Není přitom příliš vzdálená doba, kdy si pro tyto balíčky přicházely pouze desítky lidí v nouzi – a pracovníci, kteří s nimi byli v kontaktu, je nejen všechny znali jménem, ale měli povědomost i o jejich životních příbězích.

Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj, vedoucí Věra Doušová.
Státní vyznamenání dostala i ředitelka potravinové banky. Za víc aktivit

Ostatně právě z řad těchto lidí, kteří původně sami potřebovali pomoc, vzešli leckteří z nynějších zaměstnanců: původně nepřišli hledat práci, ale pro balíček, jehož obsah zažene hlad. Možná i dětský pláč. Díky tomu citlivě vnímají situaci, v níž se odběratelé nacházejí, a mají pro ni pochopení.

Jak potravinové bance přibývá práce, dokládá i nárůst příspěvků, které na její činnost poskytují jak Praha, tak Středočeský kraj. Krajští radní čerstvě schválili doporučení středočeským zastupitelům, aby na její činnost – tedy svoz potravin, jejich skladování, rozdělování a rozvoz – přispěli dvoumilionovou částkou. Je to stejně jako loni, nicméně výrazně více než v předchozích letech: v roce 2020 činila dotace 550 tisíc, v roce 2021 se zvedla na milion. O rok později se zdvojnásobila. O shodnou částku, dva miliony korun, požádala banka i letos: s poukazem nejen na nárůst počtu klientů, ale také s odkazem na navyšování cen energií a paliv.

Obdobné příspěvky pravidelně posílá i pražský magistrát. Jsou velmi potřebné a vítané, i když hlavním zdrojem peněz zůstávají státní dotace.

Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj.
Středočeští zastupitelé zdvojnásobili milionovou dotaci pro potravinovou banku

Působení potravinové banky velmi oceňuje hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Činnost Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy dlouhodobě sleduji a vím, jak odpovědně a nízkonákladově je provozována,“ chválí. Práci označuje za obdivuhodnou – a pro mnoho lidí skutečně představující záchranu v tíživé životní situaci. „Banka pomáhá lidem bez domova, osamělým matkám s dětmi, seniorům a osobám v azylových domech, přerozděluje potraviny od řetězců, od výrobců a soukromých dárců, vydává potravinové balíčky pro jednotlivce i azylové domy. Klientů stále přibývá – v současné době jde už o přibližně 80 000 lidí,“ shrnula hejtmanka Pecková.