"To ale muselo dát práce. A přitom je to taková blbost," říká Simona Stašová ve slavném filmu Pelíšky při odhalení modelu památníku československých letců v RAF. Podobná věc člověka napadne, když z pohodlí domova pouhým pohybem počítačové myši krouží kolem monumetu na Vítkově.

Že vytvoření 3D modelu sochy nebylo záležitostí několika okamžiků a obnášelo jistá úskalí potvrzuje i Marek Jehlička, jehož studio Skyworker se podílelo na pořízení "letecké" části fotografiií, z nichž dílo vznikalo. "Pro létání s dronem je obzvlášť v Praze potřeba sehnat několik povolení. Naštěstí nám všichni včetně Národního muzea, do jehož gesce socha u Národního památníku spadá, vyšli perfektně vstříc," řekl Pražskému deníku.

"Ono ani udělat kvalitní snímky ze země není úplně jednoduché. Andrej Boleslavský se tam musel několikrát vracet, protože i na správné světlo a slunce si člověk musí počkat," dodává.

Snaha o naprostou dokonalost

Socha Jana Žižky na Vítkově je podle dostupných údajů největší jezdeckou sochou v Evropě a patří také mezi největší na světě. Jejím autorem je Bohumil Kafka, který na jejích skicách pracoval deset let od roku 1931. V roce 1941 dokončil její sádrový model, ale krátce poté zemřel.

Kafkovy deníky, které si pečlivě vedl, přibližují snahu o dokonalost a historickou věrnost. V konzultacích se sochařem se vystřídali historikové i hipologové: kůň-model byl vybrán z tlumačovského hřebčína. Následovalo dlouhodobé pozorování koně, během kterého sochař důkladně studoval každý jeho pohyb.

Slavnostní odhalení sochy proběhlo až u příležitosti 530. výročí bitvy na Vítkově 14. července 1950. Váží 16,5 tuny, je vysoká 9 metrů, dlouhá 9.6 metrů, skládá se ze 120 bronzových částí a téměř 5000 šroubů. V letech 2010 až 2011 byla restaurována. Její nově vytvořený 3D model si můžete prohlédnout zde.