Úsek tratě postaví sdružení firem Metrostav TBR, OHLA ŽS a Elektrizace železnic Praha. Projekt bude z 85 procent financovat EU. Hlavním cílem je modernizace stanice Praha-Bubny, zdvoukolejnění trati v délce zhruba 1,3 kilometru, její elektrizace a vybudování nové zastávky Praha-Výstaviště. Začíná také výstavba podjezdu, který umožní přímý přestup mezi tramvajemi a vlaky.

Vybudování kvalitního železničního spojení z Prahy do Kladna a také na Letiště Václava Havla Praha patří mezi priority vlády a stanice Praha-Bubny se stane důležitým přestupním bodem dopravy v Praze, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Úsek po novou zastávku Praha-Výstaviště navazuje na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt. Z hlediska bezpečnosti je důležitá náhrada frekventovaného přejezdu v Bubenské ulici železniční estakádou a také zvýšení mostní konstrukce v ulici Dukelských hrdinů, dodal generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Začala modernizace trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm. | Video: Deník/Radek Cihla

Jako první přijdou na řadu přípravné práce a současně se postaví provizorní kolej pro zachování provozu vlaků ve směru na Kralupy nad Vltavou. Největší stavební objekty, kterými jsou tři mostní estakády a nová nádražní budova v Bubnech, přijdou na řadu letos v květnu. Hotovo bude v roce 2025.

Z nádraží rovnou na metro

Stanice Praha-Bubny se posune blíž k Negrelliho viaduktu a nabídne přímý přestup na metro C. Posléze se na její střeše vybuduje travnatá odpočinková plocha a také tam vznikne spolu s výstavbou nové čtvrti přímo nad nádražím administrativní budova. V nádražních vestibulech se budou nacházet komerční prostory. Modernizovaná trať do nové zastávky Praha-Výstaviště povede většinově po estakádě a zastávka vznikne na okraji Stromovky. Díky spolupráci Správy železnic a hlavního města bude vybudován také tramvajový podjezd.

Na modernizaci naváže proměna původní nádražní budovy Praha-Bubny na pamětní místo se stálou expozicí připomínající deportace Židů za protektorátu. Projekt Památník ticha je ve stadiu přípravy podkladů na dodavatele stavby.

Projekt modernizace železnice z Prahy do Kladna s připojením Letiště Václava Havla je rozdělen na více než desítku staveb. V letech 2017 až 2020 byl rekonstruován Negrelliho viadukt, loni začala přestavba trati mezi stanicemi Kladno a Kladno-Ostrovec. Letos plánuje Správa železnic vyhlásit tendry pro stavbu Praha-Ruzyně - Kladno a modernizaci stanice Praha Masarykovo nádraží. Následovat by měly práce v úseku Praha-Ruzyně - Praha Letiště Václava Havla a na novostavbě stanice přímo na letišti. Od roku 2025 se pak plánuje přestavba tří úseků mezi novou zastávkou Praha-Výstaviště a stanicí Praha-Ruzyně.