Veterináři se v úterý v centru hlavního města vydali na první kontroly. Státní veterinární správa (SVS) kontroluje dodržování hygienických podmínek, životní podmínky ryb a dodržování legislativy při usmrcování. „Doporučujeme nechat si rybu usmrtit v místě prodeje. Nejen proto, že usmrcení provede zkušený personál, ale zejména s ohledem na případný stres či strádání ryb způsobené přesunem a další manipulací, či držením v domácnostech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Prodejci mají povinnost nahlásit veterinární správě stánky přes on-line formulář nejpozději sedm dní před zahájením prodeje. Inspektoři se při kontrolách zaměřují na to, zda kádě nejsou přeplněné, jestli je v nich tekoucí voda a ryby mají dostatek kyslíku. „Stánkaři musí mít povinnou výbavu, do které patří nože, palička na omračování ryb a stěrky. Pracovní plocha ve stánku musí jít snadno vyčistit a dezinfikovat. Kontroly se také zaměřují na to, zda nejsou zneužívána chráněná značení a klamáni spotřebitelé,“ prozradil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Kontrola prodeje kaprů v Praze. | Video: Lucie Štrachová

Minulý rok inspektoři zkontrolovali téměř 900 prodejních míst a zhruba ve třech procentech v nich zjistili nějakou závadu. Nejčastěji to bylo nenahlášení místa krajské veterinární správě, pochybení v hygieně nebo problémy s životní pohodou zvířat.

Cena stoupla o deset korun

Ceny kaprů se letos pohybují kolem 130 korun za kilo živé ryby. Například sádky Lahovice, které zásobují trh třeboňským kaprem mají cenu 129 korun za kilogram. Meziročně je tak cena zhruba o deset korun vyšší. Ve středních Čechách mohou být ceny o něco nižší, třeba prodejci v Nymburce nabízejí kapry ze sádek v Chlumci nad Cidlinou za 100 až 120 korun za kilogram.