Pravděpodobně se jedná o reakci na sobotní útoku na ruský Kerčský most, který spojuje Rusko s anektovaným Krymem. Prezident Putin na útok reagoval masivním ostřelováním ukrajinských měst.

Zastávka Krymská v pražských Vršovicích.Zastávka Krymská v pražských Vršovicích.Zdroj: FB Martin Charvát

Fotografie s výlepem na zastávce Krymská proletěla internetem a sociálními sítěmi. Dočkala se pochvali ze strany Ukrajinců a jejich zastánců, ale kritiky od podporovatelů Ruska.

Cedule měla grafiku Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a vypadala tak jako oficiální vyjádření. DPP ale nemá s incidentem nic společného. „Jednalo se bohužel o takzvaný černý výlep. Nicméně kolegové ze zastávkové služby DPP, když zastávku kontrolovali na základě podnětu na místě zjistili, že černý výlep byl již odstraněn,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Projekce a světelné instalace na Signal festivalu 2022 v Praze.
Foto: Autovraky a umělá inteligence. Desátý Signal Festival má po prvním dni

Pachatel je podle dostupných informací zatím neznámý.

Dopravní podnik nicméně projevil podporu Ukrajině zbarvením některých zastávkových tabel do žluto-modra, tedy barev Ukrajiny. „Pět zastávek, jejichž názvy vycházejí z ukrajinského místopisu, přebarvil DPP do ukrajinských barev. Tabla s názvy Krymská, Volyňská, Zborovská nebo Ukrajinská, a k tomu Náměstí Míru, si navíc všichni zájemci mohou zakoupit na Fanshopu a v Infocentrech DPP,“ uvedl na svých stránkách dopravní podnik. Veškerý výtěžek z jejich prodeje putuje na veřejný sbírkový účet „Charita pro Ukrajinu“, který organizuje Charita Česká republika ve spolupráci s Charitou Ukrajina.