V Troji jsou v okolí městečka posílené hlídky policistů a strážníků městské policie, budou dohlížet na bezpečnost. Do areálu není možné ani nahlédnout. Hasiči jej nejen oplotili, ale po celém obvodu také rozprostřeli neprůhlednou fólii.

Kolik bude ve stanovém městečku z jeho celkové kapacity dnes přesně ubytováno uprchlíků, zatím není jasné. Podle mluvčího bude záležet na kapacitě hasičů, kteří je do Troje převáží.

Kapacita nouzového ubytování pro lidi čekající na prověření žádosti o dočasnou ochranu je 150 osob.

Záchytné odbavovací uprchlické centrum Praha - Hlavní nádraží.
Mizérie na hlavním nádraží pokračuje. Historická budova je stále plná uprchlíků

Lůžka jsou rozmístěná v několika velkých stanech. „Bylo nutné městečko nejen postavit, ale i vybavit, zajistit všechny procesy související se zásobováním i personálním obsazením. Pochopitelně je také naprosto zásadní zajistit bezpečnost jak uvnitř areálu, tak okolo něj,“ komentoval přípravy primátor Zdeněk Hřib (Piráti), podle kterého bude jedním z konkrétních bezpečnostních aspektů uzavírání areálu mezi 22. a 6. hodinou.

Stanové městečko postavili hasiči z podnětu ministra vnitra, který čelil kritice za to, že na Hlavním nádraží přespávaly na zemi stovky ukrajinských Romů, čekající na posouzení žádosti o status válečného uprchlíka. Někteří z nich mají totiž zároveň občanství Maďarska a tedy i EU. Právě pro tyto lidi v „procesu posuzování“ bude provizorní ubytování u řeky určené.

Doprava na Barrandovském mostě.
Přípravy na opravu Barrandovského mostu začaly. V okolí se tvořily kratší kolony

Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Podle občanských iniciativ na hlavním nádraží v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců převážně romského původu. Čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku. Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). 

Primátor nazval zařízení dobrovolnou čekárnou, o jejíž chod se podělí magistrát, Správa uprchlických zařízení a nevládní organizace.