Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podél nábřeží Edvarda Beneše vznikne do konce roku stání pro patnáct lodí

Praha 1 - Nové přístaviště má odlehčitnáplavce u Františku.

22.4.2008
SDÍLEJ:

PŘÍSTAV POD LETNOU. Kotvit tu bude moci až patnáct lodí.Foto: DENÍK/Eva Kořínková

Nové kotviště až pro patnáct osobních lodí vznikne do konce roku podél nábřeží Edvarda Beneše. Stavba půlkilometrového mola začala v úterý .

Po jeho dobudování na konci letošního roku zde bude možné nově ukotvit deset osobních lodí v jedné řadě a až patnáct lodí při kotvení ve dvou řadách.

„Nové kotevní stání zároveň umožní nouzové ukotvení dvou velkých nebo čtyř malých osobních lodí v případě povodní,“ uvedl ředitel společnosti Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.

Nové kotviště pomůže protilehlému nábřeží na Františku, které je dlouhodobě přetížené osobní vodní dopravou. Z hlediska vltavské lodní cesty v oblasti Prahy je to nejfrekventova­nější úsek.

Molo pro vozíčkáře

Kotevní stání bude vybudováno v délce 480 m a bude tvořené řadou 25 ocelových dalb neboli kolmo zapuštěných ocelových pilířů určených k vyvázání plavidel. Dalby budou propojeny plovoucím molem umožňujícím bezbariérový přístup na plavidla v celé délce kotevního stání.

Na molo se díky šikmým nástupním rampám bez problémů dostanou vozíčkáři. První rampa vyústí na podjezdnou komunikaci pod Čechovým mostem a druhá umožní výstup na plochu u vstupu do Rudolfovy štoly.

Lodě z Drážďan

„Primárně bude nové kotevní stání sloužit pro zásobování, servisní služby včetně odsávání fekálií z toalet a jako čekací stání výletních lodí, čímž výrazně vzroste kotevní kapacita v celé oblasti a vytvoří se rezerva pro další rozvoj rekreační plavby,“ pokračoval Šefara.

Nové kotevní stání umožní i bezproblémové ukotvení velkých kabinových lodí, které do Prahy připlouvají například z Drážďan a v současné době nemají kde přistát.

Naprostá většina objemu stavebních prací bude probíhat z vody, respektive z plovoucích zařízení. Nábřežní komunikace nebudou stavbou vůbec dotčeny. Kotevní stání by mělo být dokončeno v prosinci letošního roku. Celkové náklady dosáhnou částky 65 milionů korun.

Čemu pomůže kotviště na nábřeží Edvarda Beneše

-zklidnění náplavky Na Františku omezením počtu dlouhodobě kotvících lodí
-možnost příjezdu zvýšeného počtu kabinových lodí do centra Prahy a jejich vyvázání, zásobování a obsluha
-zvýšení kotevní kapacity pro výletní lodě ve zdrži Helmovského jezu (u Štvanice)
-rozšíření nabídky služeb (zásobování potravinami a základními komoditami, odvoz komunálních odpadů, drobné opravy apod.)
-přesun servisních služeb z prostoru Na Františku na druhý břeh a tím výrazné zlepšení hygienických podmínek na nábřeží zmenšením zátěže území
-zvýšení bezpečnosti plavby při nástupu povodní vytvořením chráněného stání ve zdrži Helmovského jezu pro případ včasného neodklizení plavidel do ochranných přístavů, tj. do přístavu Smíchov a Holešovice

Zdroj: Ředitelství vodních cest

Ochrana při povodních

Čtyři dalby (pilíře) jsou navrženy jako vysokovodní v rozsahu odnormální hladiny po hladinu při povodni v srpnu 2002. Jednotlivé dalby tvoří tři ocelové trouby zavrtané a zabetonované do dna řeky. Každá dalba je vystrojena úvaznými pacholaty rozmístěnými v pěti výškových úrovních po 1,5 m a dvěma ocelovými žebříky, které umožňují výstup na horní plato.
Zbývající dalby pro běžné kotvení lodí jsou navrženy v rozsahu odnormální hladiny po úroveň jednoleté vody, tj. zastavení plavby. Tento typ dalby tvoří jediná ocelová trouba zavrtaná a zabetonováná do dna řeky. Každá dalba je vystrojena úvaznými pacholaty.

Zdroj: Ředitelství vodních cest

Autor: Jan Puci

22.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení