„Hlasy ANO a ČSSD právě prošel návrh primátorky Krnáčové na humpoláckou rekonstrukci prostoru Stalina. Bez architektonické soutěže, bez dohody o vlivu na park a bez dohody s naší městskou částí Prahou 7,“ napsal v úterý dopoledne hned po jednání rady na facebookovou stránku Ondřej Mirovský, kandidát Strany zelených na primátora Prahy a místostarosta sedmičky. Mirovský novinářům také řekl, že bude po volbách co napravovat, protože „oprava tohoto místa musí být maximálně citlivá, dobře projednaná a pouze na základě mezinárodní architektonické soutěže.“

Jeho nadřízený z radnice, lídr inciativy Praha sobě a lidovecký poslanec Jan Čižinský zase v minulosti prohlásil, že se hnutí ANO snaží končící primátorce Krnáčové postavit pomník. A na začátku srpna, kdy se měl Krnáčové návrh na magistrátu probírat, vyzval občany, aby si nenechali zničit Letenské sady.

Memorandum s Národní galerií

Čižinský rovněž upozornil na souvislost studie z roku 2012 a kauzou Čapí hnízdo. Na kontroverzním projektu luxusní farmy, kvůli němuž čelí premiér Andrej Babiš trestnímu stíhání za zneužití evropských dotací, se totiž podíleli také autoři návrhu na využití bunkru na Letné. Na druhou stranu práci k rekonstrukci bývalého pomníku zpracoval SGL Projekt na základě požadavku radní Alexandry Udženiji z ODS, navíc to bylo v době, kdy se ještě podezřelé Babišovy machinace okolo Čapího hnízda v podstatě neprobíraly.

Také proto Krnáčová kritiku na úterní tiskové konferenci odmítla. „Že je památník nutné zrekonstruovat, o tom není pochyb, navíc bychom ale v tomto prostoru chtěli vytvořit centrum současného umění, které Praze stále chybí. Požádal mě o to ředitel Národní galerie, který takové místo hledá už dlouhou dobu, a oba jsme se shodli na tom, že právě Stalin je pro takový účel ideální,“ uvedla primátorka v tiskové zprávě s tím, že chce zachovat i nynější funkci památníku - aby se u Pražského metronomu dál scházeli mladí lidé.

Stalin
Základní kámen ke stavbě monumentálního sousoší se Stalinem položil v roce 1949 komunistický prezident Antonín Zápotocký. V roce 1955 byl pomník sovětského vůdce dokončen a v roce 1962 kvůli konci kultu osobnosti mezi bolševiky v SSSR zničen. Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavce konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin. Už skoro třicet let probíhá diskuze, jak prostor využít. Uvažovalo se také například o obřím akváriu se žraloky.

Pražští radní schválili nejen projektovou dokumentaci za padesát milionů korun, na jejímž základě proběhne sanace, ale také uzavření memoranda mezi městem a Národní galerií (NG), které by mohlo rekonstrukci urychlit. Centrum současného umění by podle ředitele NG Jiřího Fajta mohlo vzniknout za tři až pět let, pokud nenastanou komplikace.

V prostoru pod Stalinem má vzniknout kulturně-vzdělávací centrum, které má podpořit mladou generaci výtvarníků a zároveň připomenout historii pomníku a totalitního Československa. „Teprve se ale budeme zabývat obsahem. Lokalita má tak obrovskou symbolickou hodnotu, že je třeba ji připomenout. To, k čemu to podzemí sloužilo, nebude zapomenuto,“ řekl Fajt na tiskovce. Při přípravě studie bude NG spolupracovat s Prahou 7, Institutem plánování a rozvoje i památkáři.

Podle informací z magistrátu by měl být celý prostor rozdělen na čtyři části - hlavní výstavní sál, prostor pro prezentaci historie místa včetně nerealizovaných návrhů na jeho architektonickou úpravu, další sál by měl přiblížit dobu nastupujícího totalitního režimu včetně nástrojů propagandy, čtvrté by bylo prostranství pro zástupce nejmladší streetartové generace. Fajt tvrdí, že všechny opravy proběhnou v podzemí, na povrchu nic nového nebude.

Krajně nevhodný postup

Schválený záměr Krnáčové a Fajta však kritizuje také Česká komora architektů (ČKA), která do médií rozeslala své stanovisko. Postup pražských radních označují odborníci jako „krajně nevhodný“. Architekti doporučují Radě hl. m. Prahy, aby úterní rozhodnutí přehodnotila a vypsala mezinárodní architektonickou soutěž.

„Místo bývalého Stalinova pomníku je jedním z nejdůležitějších míst v Praze, s pohnutou historií. Pro dané místo je nutné najít vhodné využití a jemu podřídit řešení celého prostoru včetně širšího kontextu. Ideálním nástrojem je otevřená architektonická soutěž, která přinese Praze různorodé návrhy a názory na řešení místa,“ napsal Milan Svoboda z vedení ČKA.