Podle svého předsedy Karla Srpa tak Jazzová sekce chtěla uctít památku politika, jenž se významně podílel na změnách ve východní Evropě na konci minulého století. Jazzová sekce uvedla, že jde o první Mitterrandovu bustu v České republice a pravděpodobně i v zemích bývalé východní Evropy.

Jazzová sekce požádala o souhlas s odhalením busty francouzského premiéra Manuela Vallse, když loni v Praze při setkání s bývalými československými disidenty připomněl snídani Mitterranda s československými disidenty. Jako jediný člověk mimo Chartu 77 se tehdy snídaně s Mitterandem zúčastnil i Srp. Podle něj tehdejší schůzka změnila politické klima v ČSSR i přístup StB k disidentům.

Praktické vyhoštění

Sochu odhalil prezident Miloš Zeman, který se dnes po dvoutýdenní dovolené vrátil do práce. Při projevu zmínil nizozemského ministra zahraničí, který se s disidenty setkal asi rok před Mitterrandem. Podle Zemana byl kvůli tomu prakticky vyhoštěn. Rudé právo poté zveřejnilo posměšnou básničku, což mělo být varování právě Mitterrandovi.

„Chtěl bych ocenit statečnost, kdy při vědomí tohoto rizika François Mitterrand tuto snídani nejenom absolvoval, ale dokonce ji i přetáhl a nechal na sebe čekat tehdejšího prezidenta Československé socialistické republiky Gustava Husáka," řekl Zeman. S poznámkou, že má rád provokace, dodal, že nechat čekat hostitelského prezidenta je nádherná provokace. Mitterranda označil za jednoho ze dvou největších francouzských prezidentů, za druhého považuje Charlese de Gaulla.

Vytvoření busty zaplatila Jazzová sekce, vyšla ji na 300.000 korun. Bustu vytvořil sochař Jan Zelenka žijící v Paříži. Podle jeho sádrového modelu byl vytvořen bronzový odlitek. Jejího odhalení se dnes zúčastnili i francouzský a slovenský velvyslanec.