Jejich úkolem je se smetáčkem a hrabičkami prozkoumat dno v místech, kde by se podle předpokladů mohly najít pozůstatky pilíře někdejšího Juditina mostu a také zbytky výzdoby Staroměstské mostecké věže, rozstřílené švédským vojskem v závěru třicetileté války roku 1648 (ostatně - v těchto místech se bojovalo i o rovná dvě století později).

Většina nálezů byla ale ryze novodobého původu - a nechyběla mezi nimi ani zbraň. Pistole, přesněji revolver, který ve vodě zjevně ležel už delší dobu. Právě kvůli tomuto vyzdvihnutému objevu byli přivoláni policisté. Ukázalo se pak, že nejde o smrtící zbraň, ale o poplašňák.

O startovací pistoli - přičemž právě tenhle model býval kdysi docela populární. I tak si zbraň policisté odvezli a bude podrobena znaleckému zkoumání. Na rozdíl od ostatních nálezů ji tedy nebudou očišťovat muzejní konzervátoři, ale experti pracující pro kriminalisty.

Přece jen kousek historie

Většina nálezů takový rozruch nevyvolala. Při ponorech do ledové vody (která ale v zimním období může nabídnout lepší viditelnost než v létě) našli potápěči například pozůstatky silvestrovských oslav v podobě ohozených láhví od sektu, sklenice a popelníky odnesené z okolních restaurací, novověké mince včetně ruských rublů…

Došlo ale i na očekávaný závan historie. Potápěči vyzdvihli zdobený prvek, který zřejmě kdysi býval součástí římsy, úlomky již na pohled stovky let staré keramiky či kovové prvky používané na stavbách, jako například kramle. A některé z opracovaných kamenů by skutečně mohly pocházet ještě z éry Juditina mostu, který se přes Vltavu klenul před dnešním Karlovým, sloužícím již přes šest století…

Nálezy, které čeká odborné zpracování včetně přesného určení jejich stáří a předpokládané funkce, by veřejnost měla mít možnost spatřit na podzim v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci.