Kapacity pražských nemocnic.Zdroj: DeníkV pražských nemocnicích leží aktuálně 289 lidí s covidem. Číslo za posledních pět týdnů vyletělo vzhůru, před měsícem to bylo pouhých 66 osob. Počty jasně převyšují jarní vlnu, v dubnu si covid-19 v metropoli vyžádal hospitalizaci 124 lidí. Statistiku uvádí na svém webu ministerstvo zdravotnictví.

Nejvíce nemocných se z této choroby léčí v Motole. Ke středečnímu dni zde leželo 111 pacientů, z toho deset mělo těžký průběh. „Lůžek zatím máme dost. Probíhá reprofilování a pak jich budeme mít ještě více. Přístrojů máme pro dvakrát tolik pacientů,“ prozradila mluvčí Pavlína Danková.

Nejhorší stav je v Thomayrově nemocnici

Zhruba na šestině kapacit se nachází Nemocnice Na Bulovce. Hospitalizováno je zde 48 lidí, z toho 13 leží na JIP. „Nemocnice je připravena na 228 pacientů na standardních lůžkách a dalších 75 pacientů na JIP, přičemž 41 má možnost zavedení umělé plicní ventilace. Dále máme dva ECMO (mimotělní membránová oxygenace – pozn. red.) přístroje a šest dialýz,“ vypočítal mluvčí Bulovky Filip Řepa.

Data o dobré připravenosti na čtvrteční tiskové konferenci prezentoval také ředitel nemocnice Jan Kvaček. „Máme i obrovské zásoby roušek, rukavic, štítů a dalších ochranných prostředků,“ uvedl a dodal, že se pacienti nemusí bát přijít na běžné zákroky či vyšetření, protože péče o nakažené probíhá v samostatných pavilonech.

Robot CIIRC ČVUT pro testování vzorků
Pipeťáka si na Bulovce chválí

Těsno začíná být v Thomayerově nemocnici. Ke středečnímu dni se zde léčilo 75 pacientů s onemocněním covid-19, přičemž těžší průběh mělo 12 lidí.

I když nemocnice předělávala některá klasická pracoviště na covidová oddělení, podle mluvčího Petra Sulka může brzy dojít k naplnění kapacit. „To by mělo v budoucnosti za následek omezení neakutní péče. Akutní a léčba například onkologických onemocnění však nebude omezena nikdy,“ slíbil.

Dočasná odběrová ambulance v Thomayerově nemocnici
Zemřela sestra z Thomayerovy nemocnice. Prymula: Koronavirus nebyl příčinou

Přístrojů má nemocnice dostatek. „Problém není ve vybavení, ale v otázce nedostatku odborného personálu, který by umělé plicní ventilace mohl obsluhovat,“ sdělil Sulek.

Thomayerově nemocnici chybí 80 sester a dalšího pomocného personálu. „Situaci nám stěžuje i fakt, že k dnešnímu dni máme 43 zdravotníků v domácí izolaci,“ vysvětlil Sulek. 

Nemocnice Na Bulovce s 2500 zaměstnanci má zatím 15 nakažených sester, devět lékařů, tři laboranty a zhruba desítku dalšího technického personálu. Vedení proto povolalo na pomoc mediky a potřebuje i další.

VFN i ÚVN situaci zvládají

Situaci zvládají i ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), kde se léčí 48 pozitivních pacientů na covid-19. „Pět z nich je ve vážném stavu, z toho tři jsou připojeni na umělou plicní ventilaci a jeden i na přístroj ECMO,“ uvedla mluvčí Marie Heřmánková.

Připraveno mají 80 standardních lůžek s kyslíkem, sedm JIP lůžek včetně třech s UPV a sedm ECMO lůžek. „Nedělíme je na covidová a necovidová, ale podle aktuální situace je rozdělujeme,“ dodala Heřmánková.

V motolské nemocnici voperovali srdeční defibrilátor teprve dvouměsíčnímu chlapci.
VIDEO: Nejmladší pacient. V Motole voperovali defibrilátor dvouměsíčnímu chlapci

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) leží na tři desítky pacientů s nemocí covid-19. „Zhruba třetina z nich je v intenzivní péči. Počty se každým dnem mění a pozvolna narůstají,“ sdělila mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Podle ní je kapacita lůžek zatím dostačující a nemocnice zvládá poskytovat péči všem pacientům v maximálním možném rozsahu.

„Umělých plicních ventilací máme adekvátně k počtu lůžek intenzivní péče. Každý den vyhodnocujeme vývoj situace, máme podrobně zpracovaný epidemiologický plán stanovující postupy pro případ potřeby uvolňování další lůžkové kapacity,“ dodala Zinke.

Pacient s koronavirem leží 5. října 2020 na jednotce intenzivní péče Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v pražské Nemocnici Na Bulovce.
Náhradní lůžka mimo nemocnice: o víkendu začne jejich příprava v Letňanech