Zdravotníci varovali: sobota a neděle, kdy spousta obyvatel metropole vyjíždí z Prahy pryč, bývají i v obdobích opravdu tropického horka ještě poměrně přijatelné. Opravdová krize pak nastává v pondělí, kdy se lidé vrátí a jdou do zaměstnání.

Předpovědi meteorologů se částečně naplnily. Zato zdravotníci měli včera, oproti svým zkušenostem, naštěstí méně práce, než o víkendu. Vývoj počasí lidem však přechod z víkendového režimu do pracovního rytmu rozhodně neusnadnil.

Počty kolapsů na ulicích, k nimž včera vyjeli pražští záchranáři klesly po nedělním nárůstu na „běžný" letní stav. Od rána do odpoledne sanitky vyjeli k deseti lidem, kteří zkolabovali na ulici. V neděli při tom za stejnou dobu k patnácti a za celý den dokonce k třiceti. Za celý víkend měli záchranáři téměř šest stovek výjezdů. Z toho zhruba šedesát ke kolapsům na ulici. Informovala o tom mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

„Tradičně přes sedmdesát procent výjezdů je ke starším a chronicky nemocným, kterým tropické teploty přinášejí zdravotní problémy. Jedná se o srdeční arytmie, dušnosti, nevolnosti, epileptické záchvaty a kolapsy. Kromě toho ošetřili záchranáři přímo na ulicích přes šedesát kolapsů z horka," upřesnila

Ani víkendové zklidnění metropole ale pražským záchranářům nepřineslo klid. Jen oněch typických kolapsů z horka napočítali zdravotníci v pátek jednadvacet a v sobotu byla statistika již odpoledne na čísle čtrnáct.

Rozhodně přitom neplatí, že by byli ohroženi především starší lidé a pacienti s chronickým onemocněním. Je sice pravda, že v ulicích centra v sobotu posádky sanitek pomáhaly hned několika seniorům mezi pacienty ale nechyběl ani sedmnáctiletý mladík, jemuž záchranáři spěchali pomoci na tenisový turnaj.

V tropickém vedru, na jaké organismus Středoevropana není zvyklý, přibylo ale i ostatních zdravotních potíží. Zatímco běžně mají pražští záchranáři za čtyřiadvacet hodin na kontě kolem tří stovek výjezdů, na počátek víkendu jich připadlo 381. S vedrem může souviset i nárůst počtu cévních mozkových příhod. A ani ty nemusejí být problémem týkajících se jen osob ve středním a vyšším věku. Naznačuje to případ pětadvacetileté ženy, která patrně právě v důsledku mrtvice zkolabovala v pátek odpoledne v autobuse městské hromadné dopravy v Čakovicích. Lidé kolem se přitom do poskytování pomoci nehrnuli; zapojili se jeden z cestujících, policista mimo službu, dále řidič autobusu a ještě další pasažérka zdravotnice.

- Pro případnou další vlnu tropických veder lékaři zdůrazňují především dodržování pitného režimu. Vedle toho, že je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin u dospělých jde nejméně o tři litry je také na místě omezit fyzické aktivity, zbytečně se nevysilovat prací ani sportem, nespěchat. A také se nerozčilovat a nestresovat…

- V době mezi 11. a 15. hodinou je pak lepší vůbec nevycházet na přímé slunce a i mimo tyto exponované časy je na místě chránit se opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a nezapomínat ani na pokrývku hlavy a na sluneční brýle s kvalitním UV filtrem.

- Zvlášť opatrní by na sebe měli být lidé trpící chronickým onemocněním, v jejichž případě je v těchto dnech důležité pečlivě dodržovat pokyny lékaře. Týká se to zvláště lidí trpících problémy se srdcem a oběhovými potížemi.