Průvodu, který šel z Václavského náměstí do Letenských sadů, se snažili zabránit odpůrci homosexuálů. Policie kvůli tomu 15 z nich zadržela a jsou vyšetřováni ze spáchání přestupku. Prahou souběžně s pochodem hrdosti homosexuálů prošel průvod Mladých křesťanských demokratů.

Průvod hrdosti upozorňoval hlavně na diskriminaci homosexuálů v 76 zemích světa a na nebezpečí viru HIV. V čele průvodu nesl dav lidí karikaturu prezidenta Vladimira Putina na podporu homosexuálů v Rusku. V davu byli tradičně pestrobarevně oblečení lidé, kteří během průvodu tancovali na hudbu reprodukovanou ze soundystémů alegorických vozů.

Lidé se oděli do pestrých kostýmů

I letos dorazilo mnoho lidí v nápaditých i odvážných kostýmech. Proti minulému roku ale byla karnevalová složka potlačena. „Mám trochu pocit, jak kdyby tu byli tentokrát trochu slušnější lidi," řekla například Daniela, která se akce účastnila. Stejně jako v minulých letech podstatnou část průvodu tvořili heterosexuálové, kteří chtěli dát najevo svůj odpor vůči homofobii. V přední části průvodu kráčela asi třicítka zaměstnanců amerického velvyslanectví.

Již před začátkem průvodu se u sochy svatého Václava se sešly asi tři desítky odpůrců. Mezi účastníky průvodu se například vmísila dvojice s tlampačem, která slovně napadala homosexuály. Další lidé se snažili průvodu zabránit u Dvořákova nábřeží. Přestože policie musela zasáhnout proti 15 odpůrcům a řešit jejich přestupky, uskutečnil se letošní průvod podle policejního mluvčího Jana Daňka bez větších problémů.

„Dá se říct, že se nestalo nic dramatického," uvedl. Pochod skončil v Letenských sadech, kde byl až do večera hudební a zábavní program.

Čtvrtý ročník pochodu

Ve zcela klidném duchu se nesl průvod zhruba 80 stoupenců Mladých křesťanských demokratů, podle kterých česká společnost dost nehájí zájmy tradiční rodiny. Nelíbí se jim snahy o uzákonění adopcí homosexuálními páry. Nevadí jim naopak registrované partnerství nebo happeningy jako ten dnešní. „Vyznáváme však určité hranice - vadí nám například adopce či osvojení dětí v rámci homoparentálních rodin. Tato témata už nám vhodná nepřijdou," uvedl místopředseda Mladých křesťanských demokratů Jan Gregor. Nad jejich akcí převzal záštitu místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Průvod v Praze se konal počtvrté. Poprvé byl v roce 2011, tehdy se do něj zapojilo 8000 lidí. Loni jich přišlo 20.000.