Pochod proti hladu, který se uskuteční již popáté, začíná v Aucklandu na Novém Zélandu v neděli v 10 hodin ráno místního času. Pokračuje přes hlavní města i malé vesnice v Asii, Evropě, Africe i Americe. V Česku se můžete akce zúčastnit v Praze a v Děčíně. Záštitu nad akcí převzal ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg, předseda olympijského výboru Milan Jirásek a OSN působící v Česku.

Pochod proti hladu chce upozornit na problém a shromáždit prostředky, které pomohou odstranit především hladovění školou povinných dětí. Každý rok umírá v důsledku podvýživy a hladovění stále více lidí. Podle Světového potravinového programu (WFP) sice v letech 1970 až 1997 počet hladovějících poklesl, ale od konce minulého století znovu roste. Vyšplhal se až k současným 850 milionům. Každých pět vteřin zemře hlady jedno dítě. Nedostatkem jídla trpí jeden člověk ze sedmi.

Záběry hladovějících dětí zná z médií každý. Hladové matky v suchých oblastech Etiopie, které jsou příliš zesláblé, aby dokázaly nakojit dítě, či helikoptéry shazující zásoby jídla obětem záplav v Bangladéši nebo Kambodži. Lidé, kteří se ocitli v nouzi následkem velkých katastrof, tvoří ale pouhých osm procent z celkového počtu hladovějících. Denní podvýživa je mnohem méně zřetelná forma hladu. Trápí však podstatně více lidí na celém světě.

Podvyživení jsou nuceni žít týdny a někdy i měsíce s denním přídělem potravy pod lékaři stanovenou potřebnou hranicí. Nedostatek energie zpomaluje fyzické a duševní schopnosti. Hlad také zeslabuje imunitní systém. Podvyživené děti jsou příliš slabé na to, aby dokázaly čelit nemocem. Mohou tak zemřít i na běžné infekce jako spalničky nebo průjem. Vlivem podvýživy umírá každoročně deset milionů dětí ve věku do pěti let.

Jídlo do škol

Akci pochod proti hladu zastřešuje organizaceWFPspolu s hlavními partnery, společnostmi TNT a Unileverů, a řadou významných lidí. „Na základní stravu ve škole pro hladové dítě stačí jen asi 4,50 Kč (19 amerických centů) na den. I malý příspěvek tak může mít dalekosáhlý význam,“ říká Peter Bakker, hlavní výkonný ředitel TNT.

Peníze vytěžené z akce jdou přímo do fondu WFP, který mimo jiné i poskytuje dodávání jídla do škol v 74 zemích světa. V řadě zemí totiž děti zanedbávají školu, protože si rodiny nemohou dovolit je tam posílat. Vzdělání je přitom jednou z nejpodstatnějších složek řešení začarovaného kruhu chudoby a hladovění.

„Většina lidí na Západě nevěří, že hlad je tak vražedný. Zatímco na světě trpí chronickým hladem 852 milionů lidí, veškerá globální potravinová pomoc nedosahuje ani jedné desetiny nákladů na stravování v USA,“ uvádí James T. Morris, bývalý výkonný ředitel WFP. Podle jeho slov se většina globální pomoci navíc soustředí na mimořádné situace, například Afghánistán nebo Dárfúr, nikoli na plíživý hlad, který ničí životy 400 milionů dětí v chudých zemích bez zájmu televizních kamer.

Pochod Prahou

Sraz:

13. května v 9.30 na Střeleckém

ostrově

Pochod v čele s řadou známých

osobností projde historickou

částí Prahy. Po ukončení pochodu

bude na Střeleckém ostrově

festival. Pro děti bude připraven

zábavní koutek.