„Cílem je zajistit důstojné pietní oslavy a garantovat bezpečnost, zdraví a ochranu majetku Pražanů,“ zdůvodnil počet policistů vulicích primátor.

Situaci vPraze bude monitorovat vrtulník s kamerou, kdispozici budou čtyři posádky zdravotnické záchranné služby a vpohotovosti bude také hasičský sbor.

I když je nyní jakýkoli pochod extremistických skupin zakázaný, magistrát přesto nemá vyhráno. Mladí národní demokraté totiž opět zažalovali magistrát za dva zosmi zákazů pochodu.

Další soudní jednání

Členům sdružení se nelíbí, že magistrát plošně zakázal všech osm ohlášení náhradních tras pochodu „A to se stejným odůvodněním, na základě kterého už prohrál veškeré soudy. Jsme tedy stále připraveni zvolit náhradní trasy,“ uveřejnil vinternetovém prohlášení mluvčí Mladých národních demokratů Jan Peterka.

Městský soud vPraze Deníku potvrdil, že žaloby obdržel a na zítřejší dopoledne nařídil jejich projednání. Žaloby se týkají dvou tras pochodů, a to zTychonovy ulice na Hradčanské náměstí a zKarlovy ulice přes Mariánské náměstí, Řetězovu ulici až na Anenské náměstí. „Jsme tedy stále připraveni zvolit náhradní trasy. Pokud však zvolení náhradní trasy nebude povoleno, případně přijdou další nezákonné zákazy a blokace, budeme nuceni trvat na uskutečnění průvodu podle původního ohlášení,“ uvedl Peterka.

Vedení města se obává střetu sradikálními skupinami. Je připraveno demonstraci na místě rozpustit. „Mimo bezpečnostních složek budou na místě také pracovníci magistrátu, konkrétně jeho ředitel Martin Trnka, který má pravomoc demonstraci na místě zakázat,“ sdělil primátor jednu zmožností jak zabránit pochodu. Vtiskové zprávě vyjádřil, že neonacisté mají na své straně některé výhody, protože jsou „útočníky“ a mají možnost volit místo, čas a taktiku střetnutí.

Město doufá vsoud

Vedení města doufá, že zákaz dvou pochodů ve čtvrtek posvětí také pražský městský soud. Zastupovat ho bude advokátní společnost, která bude mít vruce také vyjádření soudního znalce na extremismus. „Nezbývá nám, než věřit, že soud potvrdí naše rozhodnutí. Ale zároveň musíme být připraveni, že náš zákaz zruší, tak jako to učinil už několikrát,“ zdůvodnil Bém, proč se město připravuje na neobvyklé policejní manévry, které mohou daňové poplatníky stát až milion korun.