„Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že rozhodnutí magistrátu o zákazu shromáždění je nezákonné, protože nemělo být vůbec vydáno,“ zdůvodnila rozsudek Sylva Dostálová, mluvčí Nejvyššího správního soudu. Ten vrozhodnutí jednoznačně vyložil, že posuzované shromáždění nebylo řádně oznámeno, a proto se nemůže konat.

Zástupci magistrátu se nechtěli kvěci příliš vyjadřovat. „Počkáme si, až dostaneme rozhodnutí písemně,“ uvedl včera Jiří Wolf, mluvčí magistrátu. Primátor Pavel Bém Deníku sdělil, že neonacisté určitě městem o víkendu pochodovat nebudou.

Podle právníků Nejvyšší správní soud rozhodl správně. „Právní oddělení magistrátu jen mělo zjistit, že je oznámení pochodu neplatné, když subjekt, který ho nahlásil, nebyl ještě registrovaný,“ domnívá se advokát Josef Lžičař. Pak by odpadla jednání u Městského i následná u Nejvyššího správního soudu. I podle Lžičaře není sobotní demonstrace neonacistů vsoučasnosti povolená.

Zástupci Židovské liberální unie (ŽLU) se ale obávají, že neonacisté stejně zamíří vsobotu do ulic bývalého židovského města.

„Naše stanovisko se nezměnilo, prioritou je zabránit neonacistům ve vstupu do ulic bývalé židovské města,“ uvedl František Fendrych, předseda ŽLU. Organizace se rozhodla, že vsobotu ve 13:30 obsadí spolu sdalšími podporujícími organizacemi křižovatku ulic Maiselovy, Pařížské a Břehové, kde má začít ohlášený pochod neonacistů. Místo setkání k obraně se ještě může změnit podle aktuální pozice neonacistů.

Kromě obranné blokace ulic židovské čtvrti se ŽLU rozhodla s více než dvaceti podporujícími organizacemi uspořádat od 15:00 hodin na Staroměstském náměstí pietní Shromáždění kvýročí Křišťálové noci, na kterém prý přislíbili účast spisovatel Arnošt Lustig, předseda senátu Přemysl Sobotka, primátor Pavel Bém, předseda Ekumenické rady církví ČR Pavel Černý a další osobnosti.

František Fendrych trvá na tom, že by se politici měli zasadit o změnu zákona o shromažďování. „Podle mě je totiž možné, že neonacisté se odvolají kdalším zákazům pochodu a celá úřední mašinérie povolování a zakazování pochodů radikálních skupin hned tak neskončí,“ sdělil obavy Deníku Fendrych.

Podle serveru iDNES.cz se do Prahy chystají české soukmenovce podpořit vPraze jejich zahraniční soukmenovci, hlavně zNěmecka a Slovenska.