„Lásku, žádné násilí!“, „Milovat, nevraždit!“ volali lidé, kteří šli za transparentem s nápisem „17. prosinec – Den za ukončení násilí na sexuálních pracovnicích a pracovnících“. Na další ceduli bylo 20 křížů, za každého mrtvého jeden. Za zpěvu písně „Chceš mladou a hezkou, plať“ šéfka sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová zapálila za oběti násilí svíčky.

„Násilí páchané na sexuálních pracovnicích neklesá, každá z našich klientek má s jeho projevy zkušenost jednou až dvakrát měsíčně,“ řekla. Poradenské centrum klientkám poskytuje prostředky pro přímou obranu. V databázi sdružení je téměř 8000 jmen, z nich 80 procent Češky, přes polovinu samoživitelky s dítětem.

„Znala jsem kolegyni, co stála vedle mě v Myslíkově ulici, a jsem ráda, že vraha chytli. Byl to hrozný pocit, když jsem se dozvěděla druhý den, že už není mezi námi,“ řekla se slzami v očích paní Anna.

Zúčastnila se i režisérka Helena Třeštíková

Pochodu se zúčastnila také režisérka Helena Třeštíková, která o sdružení natáčí časosběrný dokument. „Co dříve bylo skryto, to jest prostituce, začíná už mít nějaká pravidla, o což se snaží Rozkoš bez rizika dlouhodobě. Je to chvályhodná aktivita, která pomáhá ženám, které se zabývají touto prací, aby se uchránily před nemocemi. Dnes je to protest proti násilí, je to osvětová velmi pozitivní aktivita,“ řekla.

Ve světě se 17. prosinec jako Den za ukončení násilí na sexuálních pracovnicích a pracovnících připomíná od roku 2003. Byl vyhlášen k uctění památky obětí sériového vraha od „Zelené řeky“, který byl v USA usvědčen z 48 vražd žen a mladých dívek, hlavně prostitutek.

Socioložka Malinová založila Rozkoš bez rizika v roce 1992. Dlouhodobým cílem je udržet nízký počet HIV pozitivních a nemocných s AIDS. Sdružení se zabývá prevencí, diagnostikou i léčbou sexuálně přenosných infekcí, poskytuje sociální a terapeutické služby osobám s rizikovým sexuálním chováním. Má tři pobočky a devět týmů ve 12 krajích. Více na www.rozkosbezrizika.cz.