Zprávou o uspořádání letošního pochodu hrdosti reagovali organizátoři na útok v gay klubu v americkém Orlandu, kde střelec zabil 49 lidí a 53 zranil. „Naší jedinou společnou odpovědí na všechny útoky od lidí, kteří se schovávají za jakoukoliv ideologií, musí být jediné: nenávist nezastaví naši hrdost. Proto uspořádáme průvod," uvedl předseda spolku Prague Pride Czeslaw Walek.

Trasa pochodu

Průvod by měl vyrazit ve 13.00 hodin z Václavského náměstí. Ulicí Na Příkopech by se měl dostat na náměstí Republiky. Revoluční pak na Dvořákovo nábřeží, Čechův most a po schodech na Letnou. Pořadatelé ohlásili magistrátu účast 10 tisíc lidí. Walek vyzval zájemce a zájemkyně, aby se připojili. „Aby ukázali, že polibkem, objetím a držením se za ruce společnost nerozvracíme, ani nijak nepoškozujeme," dodal Walek.

Protesty proti pochodu

Festival začne 8. srpna a potrvá do 14. srpna. Program organizátoři zatím nezveřejnili. Přehlídka s průvodem se konala poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolala bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla akce obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech pak protestní akce postupně slábly.

Čtěte také: Lidé v Praze uctili památku obětí střelby v Orlandu