„Přibývá případů, kdy nacházíme týrané, zbídačené psy, zavřené v autech, se svázanýma nohama nebo s ostnatým drátem zarostlým v tlamě," popsal Steinbauer. Množí se prý i případy vyhozených štěňat, která pracovníci odchytové služby zachraňují z odpadkových košů a kontejnerů. 

„Nedávno jsme měli případ psa, kterého jeho pán málem umlátil kladivem," doplnil. Pro něj i pro všechna ostatní zvířata, která potkal pohnutý osud, se ale daří najít nové majitele. „Právě tomuto pejskovi jsme našli i psí přítelkyni," dodal Steinbauer k příběhu týraného labradora.

Městská policie provozuje útulek pro psy v Troji, kterým projde ročně přes 41.000 psů, a další útulek pro kočky a exotická zvířata v Dolních Měcholupech, který se ročně postará téměř o 20.000 zvířat. Pes se v útulku zdrží v průměru zhruba 14 dnů. Většinu se daří záhy umístit. Zpět se do útulku vrací minimum zvířat.

Opice řádící v metru

Služba se setkává i s kuriózními případy. Podle vedoucího už pracovníci odchytávali medvědy, pumu nebo aligátora, kteří utekli majitelům, ale i jedovaté hady a štíry nalezené v dodávkách banánů, a také opice řádící v tunelu metra. Nedávno chytali téměř dvoumetrového varana. Ročně jde o zhruba 90 druhů zvířat. I o ně je mezi chovateli velký zájem.

Některá zvířata ale v trojském a měcholupském útulku zůstávají, třeba dnes již šestimetrová krajta, kterou kdysi odchytová služba zachránila a která se stala oblíbencem zaměstnanců i návštěvníků. Zázemí trojského zařízení si každý měsíc prohlédne 3000 lidí. „Častými návštěvníky jsou děti z mateřských a základních škol," uvedl vedoucí. Mnozí lidé nezapomínají ani na pomoc opuštěným zvířatům. „Loni o Vánocích jsme dostali krmení na půl roku," doplnil.