"Jedná se o industriální památku, která zde vznikla v roce 1914. Již tehdy ukazoval základní parametry počasí, a to teplotu, vlhkost vzduchu a tlak, a zároveň ukazoval přesný čas," řekl starosta.

Do obnovené podoby sloupku byla ještě oproti původní podobě přidána řídicí jednotka rozvaděče veřejného osvětlení, který spíná veřejné osvětlení v přilehlé Hybernské a Havlíčkově ulici. "Jsme schopni na dálku z našeho dispečinku osvětlení a tento zapínák řídit," řekl za firmu Technologie hlavního města Prahy místopředseda představenstva Tomáš Novotný a doplnil, že městská společnost do sloupku investovala asi 300 tisíc korun.

Sloupy veřejného osvětlení ponesou užitečnou pomůcku v podobě QR kódů.
Na pouličních lampách se objevují QR kódy, pomohou i s orientací ve městě

Obnovu meteosloupku v Praze 1 iniciovala nezisková organizace Czech National Trust. Podle manažerky projektu Evy Heyd trvala obnova tři roky. Zhruba dva roky se vymýšlelo technické řešení a od jara 2020 začaly kamenické a zámečnické práce.

Na obnovu sloupku u vlakového nádraží podle manažerky projektu přispěla 100 000 korun společnost Penta Real Estate, která bude v okolí Masarykova nádraží bude stavět.

Vizualizace zastřešení nástupišť Masarykova nádraží.
VIDEO: Nová Masaryčka nabídla novou podobu, nad nástupištěm vyroste park

Obnovený byl i už dříve i druhý dochovaný meteorologický sloupek v Praze. Ten stojí na rohu Vítězného náměstí v Praze 6. Odhalený byl v srpnu roku 2015.

Historické meteosloupky sloužily k předpovědi počasí od roku 1850. Do druhé světové války jich bylo po celé Evropě vyrobeno asi 400 kusů. Buď byly tvořené přímo pro dané místo nebo se dovážely z Německa. V současné době je na území České republiky podle Heyd 40 těchto sloupků.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Pražského deníku.