Za posledních 24 hodin pršelo nejvíce v jihozápadní polovině Čech v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Ve velmi silných bouřkách tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů. ČTK o tom v sobotu informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Hasiči v Praze evidovali k páteční 23. hodině přes dvacet událostí, které se vztahovaly k vydatnému dešti. Čerpaly vodu ze zatopených prostor a lagun na komunikaci. Na dálnici D1 vznikla na 5. kilometru laguna a omezila provoz. Laguna byla na ploše asi 15 metrů čtverečních, voda sahala do výšky 20 centimetrů. "V laguně uvízlo jedno vozidlo, které jsme odtáhli," uvedli na twitteru pražští hasiči.

Středočeští hasiči zasahovali v souvislosti s bouřkami od pátečního večera do sobotních 7 ráno u celkem 79 událostí. "Z tohoto počtu bylo 46 popadaných stromů, nejvíce na Benešovsku, 15 odstranění nebezpečných stavů (části střech, poletující předměty apod.), nejvíce na Příbramsku," uvedli na twitteru.

Mezi další zásahy související s počasím patřilo i čerpání vody. "U tohoto typu zásahu jsme zasahovali během noci sedmnáctkrát, nejvíce na Příbramsku. Je pravděpodobné, že během dnešního dopoledne ještě několik zásahů přibyde," dodali hasiči.

V pátek večer a v noci na sobotu stoupaly zejména menší toky v povodí horní a střední Vltavy, přítoky Vltavy v Praze a středních Čechách. Zvedaly se i hladiny takzvaných zdrojnic a dolních přítoků Berounky, Malše, Lužnice, přítoky Sázavy, ale také některých toků na severu Čech jako Ploučnice.

"Srážkami zasažené toky jsou převážně rozkolísané, některé již po kulminaci. V závislosti na přetrvávajících srážkách v jihozápadní polovině Čech jsou některé toky dnes ráno ještě na vzestupu. Nejvíce zasažené toky v povodí Berounky jsou rozkolísané nebo již klesají," uvedli meteorologové.

Zubřina v povodí Radbuzy překročila v Domažlicích první ze tří povodňových stupňů již v pátek kolem 20. hodiny. Později večer se na dvě hodiny dostal na druhý stupeň Botič v Jesenici, následně v Nuslích a po sobotní 2. hodině vystoupal na první stupeň v Průhonicích. Na Klabavě v Hrádku byl první stupeň hlášený kolem půlnoci a v Rokycanech ráno. Holoubkovský potok v Rokycanech překročil první stupeň rovněž v sobotu ráno.

V sobotu čekají meteorologové občas přeháňky nebo déšť, na Moravě se zpočátku objeví srážky jen místy. Později večer na východě a severovýchodě země mohou být i vydatnější. Během dne se zejména ve východní polovině území objeví místy bouřky, a to i silné se srážkovými úhrny ojediněle až kolem 60 milimetrů.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Vodní toky budou většinou rozkolísané, případně budou při dalších srážkách opakovaně stoupat. "Dolní úseky toků budou vlivem dotoku stoupat, jejich kulminace budou záviset na intenzitě předpokládaných srážek. Situace bude upřesňována případnou aktualizací výstrahy na povodňové jevy," dodali meteorologové.