Ač nijak výrazné, tak přece jen první větší sněžení aktuální zimy, které tentokrát přišlo ve druhé polovině ledna, kdy meteorologové předem varovali také před namrzlými komunikacemi, ochromilo snahy lidí dostat se někam podle svých představ a potřeb.

Na kluzkých silnicích provoz popojíždí v nekonečných kolonách, někde se zastavil docela. Postihuje to nejenom individuální dopravu v automobilech, ale i dopravu veřejnou. Velké problémy mají autobusy, především ty, které mají na trase kopce a kopečky. A je lhostejno, zda jde o hlavní tahy, nebo odlehlejší komunikace.

Autobusy blokovaly provoz

Autobusy, které nemohly vyjet, zůstaly odstaveny, což ještě přispělo k blokování provozu. Podobné následky přinášely také šťouchance s pomačkanými plechy.

Dopravní podnik dokonce v sedm ráno vydal upozornění: v oblasti Prahy 4, 5, 6 a 10 jsou komunikace nesjízdné vlivem meteosituace. Provoz autobusů městské hromadné dopravy zastavený pro náledí!

Problémy se sjízdností potrápily motoristy například na Karlovarské, v ulicích Evropská, Patočkova, K Barrandovu, na nájezdech k Plzeňské, stejně jako v Novodvorské, Vrbově či třeba na Strahově. O centru ani nemluvě.

Aby toho nebylo málo, na příjezdu do Prahy od Slaného se o tvorbu kolon „postaral" ještě porouchaný semafor.

Tramvaje brzdily nehody

Výhrou pro řidiče nebyla ani snaha přesednout na veřejnou dopravu - kluzké silnice a dopravní kolaps se nevyhnuly ani jí. O moc lepší to přitom nebylo ani na kolejích. Také tramvajový provoz brzdily nehody, ať už se staly přímo v provozu elektrické dráhy, nebo do něj nepříznivě zasáhly bouračky klouzajících aut.

Jen mezi sedmou a devátou postupně zastavily tramvajové soupravy havárie na smyčce Spojovací, na Bílé Hoře, na Poštovce, v úseku Malostranské náměstí - Hellichova a na Červeném Vrchu.

Lokální bouře zasypala sněhem Prahu 6

Některé oblasti Prahy řeší problémy s dopravou kvůli čerstvému sněhu. Dopravní podnik (DPP) zrušil několik autobusových linek, místy zpoždění dosahovalo až dvě hodiny, řekl mluvčí Jiří Štábl.

Situace se podle něj kolem 10. hodiny zlepšila a provoz byl postupně v oblastech Prahy 5 a 6 obnovován. Potíže způsobila lokální sněhová bouřka.

Podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové sníh napadl především v oblasti Vypichu a Petřin, bouře se poté přesunula do Prahy 5. Silničáři do postižených oblastí poslali úklidové vozy. Potíže ale měli s ucpanými ulicemi. Navíc sníh na silnicích namrzal a způsoboval náledí.

500 brigádníků

Po odklizení sněhu budou silničáři podle Liškové pokračovat v preventivním ošetřování vozovek. Dodala, že radary nové lokální bouřky neukazují.

Praha 6 vyhlásila v 6 hodin sněhovou pohotovost a do ulic tak nastoupilo přes 500 brigádníků. Začali uklízet a posypávat chodníky. Nejhorší situace prý byla na Petřinách, Dědině a v Břevnově, uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Záruba. Radnice očekává odpoledne další sněžení.