Nerozvážnost mohla o víkendu stát život muže, který si vzal ostré nože a vyrazil na Hořejší rybník v Hloubětíně. Chtěl si zabruslit, ale led nebyl dostatečně silný a praskl pod ním. Pomoci mu jeli jak hasiči, tak záchranáři.

Případ dopadl dobře 

„Na místě zasahovali hasiči z holešovické stanice. Osoba ale byla vytažena ještě před jejich příjezdem,“ popsal případ mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Vše naštěstí dopadlo dobře, potápěči, kteří měli dorazit z Modřan, nebyli nakonec potřební.

„Záchranáři muže vyšetřili, zajistili mu tepelný komfort a po stabilizaci ho nechali na místě. Jeho zdravotní stav nevyžadoval hospitalizaci,“ uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová s tím, že od minulého pátku, kdy teploty začaly klesat hluboko pod nulu, pražští záchranáři vyjížděli už k pěti případům, ve kterých hrála roli zima.

Jak zjistit sílu ledu? 

Mrazivé slunečné počasí posledních dní láká bruslaře, aby vyrazili na přírodní ledové plochy. Bruslí se tak například na rybníku Kotlářka na Cibulce, na nádrži Džbán v Praze 6 či na Nepomuckém rybníku ve Stodůlkách.

O tom, jak silný je v metropoli led, ale nejsou přesné informace. Namátkovou kontrolu na vybraných vodních plochách tu provádí pouze městská policie. „Strážníci poříčního útvaru provádí měření ledu se zaměřením na počet osob, ale pouze pro vlastní potřebu,“ připomněla mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Rozhodnutí je na bruslařích 

Pod dohledem tak je například Hostivařská přehrada, retenční nádrž Nové Butovice či Libocký rybník. „V případě, že by byla tloušťka ledu na zamrzlé vodní ploše menší než všeobecně uznávaná, strážníci upozorňují osoby, že zde vzniká reálné riziko prolomení ledu při vyšší koncentraci osob na jednom místě,“ vysvětlila mluvčí.

Přesné informace o tom, jak si která vodní plocha právě stojí, ale k dispozici nejsou. Rozhodnutí, jestli na led vstoupit, nebo ne, tak je na samotných bruslařích. Jako bezpečná tloušťka pro pohyb na ledu se uvádí šestnáct a více centimetrů. Nejen sportovní radovánky zaměstnávají pražské záchranáře.

Sociální centra jsou připravena 

Nejnáchylnější skupinou obyvatelstva v tomto období jsou jednoznačně lidé bez domova. Pro ně má město připraveny noclehárny v Michli a Vackově, obě jsou nyní z 95 procent zaplněny. Zbývá tu okolo dvaceti míst. Na lodi Hermés je rezerva sto míst, průměrně tu tráví noc 150 klientů. „Zatím jsou kapacity postačující a nabízejí lidem bez přístřeší dostatek míst, aby v bezpečí a teple mohli přečkat mrazivé noci,“ uvedl radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD). Navíc město může operativně reagovat, prodloužit pracovní dobu nízkoprahových center a zajistit dalších 130 míst.

Zabezpečte vodoměry  

Vodovody jsou podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací prozatím v pořádku, počet havárií se s nastupujícím mrazem nezvýšil. „Horší je pro nás období, kdy začne půda rozmrzat a bude docházet k jejímu pohybu,“ vysvětlil Tomáš Mrázek. Vyšší riziko tak nastane, až v době, kdy vlna teplot hluboko pod bodem mrazu opadne.

Ať je jakékoli počasí, stále platí, že nejnáchylnější k haváriím jsou vodovody na sídlištích postavených v 70. a 80. letech. „Tehdy se povinně musela používat nepříliš kvalitní polská litina,“ dodal Mrázek. Kvůli nízkým teplotám by si ale měli Pražané zabezpečit vodoměry „Od začátku roku jsme již kvůli špatnému zabezpečení museli vyměnit 20 vodoměrů. Za celý loňský rok to bylo 135 kusů,“ popsal mluvčí.

Desatero bezpečného chování na ledu
1) Nikdy nechoďte na led sami 2) Nevstupujte na led v místech, kde může být nerovnoměrně promrzlý 3) Před vstupem si ověřte jeho pevnost 4) Nepohybujte se po ledě ve skupině, udržujte vzdálenost na délku paže 5) Při pohybu na ledě u sebe mějte sebezáchranné hroty 6) Na nedostatečně pevném ledu rozložte svoji váhu, lehněte si 7) Pokud začne led praskat, lehněte si a vraťte se stejným směrem, odkud jste přišli 8) Záchranu přenechejte odborníkům, volejte 112 9) Je-li záchrana nezbytná, volejte 112, zajistěte se lanem, rozložte svou váhu a použijte pomůcky 10) Postiženému po vytažení na břeh zajistěte suchý oděv, teplo a lékařskou pomoc
Zdroj: Vodní záchranná služba ČČK