VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po zemětřesení na radnicích se upravují desítky smluv

Praha - K zásadním obměnám došlo na pražských radnicích po komunálních volbách loni na podzim. A nová vedení skládají po půl roce ve svých funkcích první účty. Po svých předchůdcích kontrolují uzavřené smlouvy a tvrdí, že mnohé z nich jsou nevýhodné a městské části tak přichází o miliony. Jenže upravit je, nebo dokonce ukončit, se ne vždy podaří.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Usedlost Ladronka je ozdobou oblíbeného parku. Praha 6 do rekonstrukce v minulosti investovala 100 milionů korun, roční nájem ale činil pouze 510 tisíc korun, tedy 42,5 tisíce měsíčně. Letos v březnu dostal provozovatel výpověď.Foto: www.sestka.cz

Praha 6 pro tento účel přímo vytvořila pracovní skupinu. „Městská část disponuje velkým množstvím smluv, rámcově se jedná o stovky, z nichž mnohé jsou problematické. Vypovědět takovou smlouvu je ale obtížné, neboť jsou formulovány tak, že ukončit prakticky nejdou, a pokud ano, pouze za cenu dalších finančních nákladů," říká vedoucí oddělení komunikace Libuše Stoklásková.

Jejich hlavní nevýhodnost vidí v absenci sankcí za nedodržení podmínek nebo neobvykle nízké nájemné, které navíc bývá uzavřené na desítky let. Ztráty se podle Stokláskové odhadují v řádech desítek milionů korun.

Jako příklad uvádí případ usedlosti Ladronka, kdy městská část do budovy v minulosti investovala 100 milionů korun, přesto roční nájem stanovila pouze na 510 tisíc korun, tedy 42,5 tisíce měsíčně.

Situace se pro soukromého provozovatele Ladronky změnila až letos v březnu. „Smlouva byla vypovězena i přes vzniklé právní dopady," říká Libuše Stoklásková a dodává, že podobná je i situace u dalších nemovitostí, jako je Písecká brána, Pelléova vila, poliklinika pod Marjánkou nebo sportovní areál Hanspaulka.

Zneužití pravomoci úřední osoby

S problémy po svých předchůdcích se také potýká Praha 11. Policie dokonce minulý měsíc obvinila osmadvacet bývalých zastupitelů městské části včetně někdejšího starosty Dalibora Mlejnského (dříve ODS). Většina lidí je stíhána kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jde o komunální politiky, kteří vedli radnici v letech 2006 až 2014.

„Registrujeme smlouvy obtížně vypověditelné i smlouvy, ze kterých vyplývají nesmyslné závazky a vážné důsledky. Velkým problémem jsou uskutečněné prodeje pozemků. Městská část prodávala za směšné částky a nový vlastníci se pokouší ještě investici zhodnotit formou předimenzované výstavby," sdělil současný radní Petr Lukeš (Hnutí pro Prahu 11) s tím, že některé smluvní vztahy právě šetří policie, a proto nemůže uvádět bližší údaje.

Radní také kritizuje dřívější sjednávání nájmů v objektech Prahy 11. „Částka 13 tisíc korun na rok za plochu asi tisíc metrů čtverečních by mohla vést k domněnce, že se pronajímalo Matce Tereze a ne boxerům, kteří mohou prostory zcela po libosti dále podnajímat," podivil se Lukeš.

Jen těsně před uzavřením smlouvy zabránilo nové vedení Prahy 11 výstavbě parkovacího domu pro kola za 9,5 milionu korun, který by navíc údajně stál na zcela nevhodném místě. Bývalé vedení radnice ještě stačilo vybrat dodavatele, podpis smlouvy zůstal na vedení nové. „Dodavatel po schůzce na radnici situaci pochopil, což mu slouží ke cti," dodal radní Lukeš. Vedení radnice v nedávné době zrušilo také například výběr vítěze na údržbu zeleně za desítky milionů korun ročně.

Padlo už pět trestních oznámení

Celkem 19 smluv jenom z oblasti IT z minulých volebních období už ukončili radní na Praze 7. Podle nich se podaří ročně ušetřit 6,5 milionu korun. V souvislosti s těmito smlouvami už dokonce podali pět trestních oznámení.

„Smluvní vztahy byly předražené, nepotřebné či dokonce fiktivní. Všechny se nám v průběhu šesti měsíců, co jsme ve funkci, podařilo ukončit," prohlásil místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek (Praha 7 sobě).

Většinou šlo podle místostarosty o servisní smlouvy s pravidelnými měsíčními paušály. Obdobný smluvní vztah bude mít nyní Praha 7 už pouze jediný, a sice na datové propojení úřadu a informačních center. Za tuto službu městská část dosud utrácela 186 tisíc korun měsíčně, tento náklad se podařilo snížit na 36 tisíc korun měsíčně.

Do ukončování některých smluv se pustili také na Praze 4. „Vypověděli jsme projekt 4-Bezdrátová, což bude znamenat úsporu 300 tisíc korun každý měsíc. Také jsme změnili poskytovatele telekomunikačních služeb se 40procentní úsporou a na distribučních nákladech časopisu Tučňák jsme ušetřili zhruba 40 procent," vypočítává tiskový mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Podle něj byl hlavní problém v tom, že nebyla dostatečně uplatněna množstevní sleva.

Problém s prodejem letiště Točná

Smlouvy po svých předchůdcích průběžně mění také dvanáctá městská část. Podle radnice jde v některých případech o úspory v řádu desítek tisíc korun, jindy se ale údajně jedná až o miliony.

„Revidujeme kupní smlouvy v rámci privatizace bytového fondu. Nechali jsme udělat nové odborné posudky, z nichž plyne, že by to mělo městské části přinést 4,5 milionu korun. Ukázalo se také, že od roku 2009, kdy došlo k deregulaci nájmů, nebyly revidovány nájemní smlouvy na 260 obecních bytů. I to je potřeba napravit. Slibujeme si od toho asi 200 tisíc měsíčně pro obec," řekl místostarosta Prahy 12 Michal Pinc (ANO).

Starostka dvanáctky Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) zmiňuje další dvě smlouvy, vůči kterým má výhrady. „Za prvé je to smlouva s Ivo Lukačovičem o prodeji letiště Točná. A za druhé smlouva s Czech British School na pronájem nebytových prostor, kde není v pořádku ani cena, ani smluvní vztahy, kde je řada právních chyb.

Společnost navíc užívá celý areál, ačkoli smlouva hovoří jen o pronájmu budov, a platí městské části pouhých pět milionů, přestože znalecký posudek hovoří o 18 milionech. To je potřeba výrazně upravit," tvrdí starostka a dodává, že s revidováním starých smluv radnice nekončí.

Analyzuje se 25 IT smluv z minulosti

Na Praze 8 se podobně jako na sedmičce zaměřili především na IT služby, kde byla zadána analýza asi 25 smluv, které byly v minulosti uzavřeny. K závěrům nyní probíhá vypořádání výhrad. „Obecně lze ale říci, že většina dosavadních smluv nemá dostatečně definovány SLA parametry, definice rizik a zodpovědnost za jejich eliminaci a podobně. Proto všechny smlouvy projdou postupně aktualizací tak, aby odpovídaly současným trendům v poskytování služeb tohoto druhu," uvedla za oddělení ICT služeb na radnici Robert Hložanka.

Optimální úpravy stávajících smluv hledá podle místostarosty Jana Materny (TOP 09) také Praha 3. „Jedná se o smlouvy z různých oblastí dodávkami energií počínaje a konče například smlouvami na zajištění úklidu veřejných prostranství nebo pojistnými smlouvami. V tuto chvíli se zabýváme řádově desítkami smluv. Nevýhodnost nespočívá pouze ve špatně dohodnutých podmínkách, ale může se jednat i o změnu situace na trhu s konkrétní komoditou a je možné dosáhnout lepších podmínek, než to bylo možné v minulosti nebo dochází ke sdružení více subjektů za účelem dosažení lepší ceny," vysvětluje místostarosta Materna.

Podle něj například díky vypsání čtyř soutěží na dodávky doplňkových služeb v oblasti údržby zeleně a úklidu veřejných prostranství dochází už nyní k úspoře řádově v desítkách procent z původních nákladů.

Podle vedoucího odboru Kanceláře Městské části Praha 5 Jakuba Lapáčka začal nyní úřad v několika případech komunikovat se smluvními stranami ohledně změn, které jsou podle jejich názoru nevýhodné. „U dalších smluv probíhá jejich studium, na základě kterého bude zvolen další postup," dodal.

Čtěte také: Praha 6 vypověděla nájemní smlouvu na statek Ladronka

Autor: Matěj Ludvík, Redakce

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Rybáři 22 910 Kč

Specialisté v oblasti rybářství Právník/metodik pro oblast veřejných zakázek. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22910 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Ve Smečkách 33, 110 00 Praha 1, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - kariera@szif.cz, Kontaktní osoba : Mgr. Aneta Heverlová, Upřesňující informace :, POŽADAVKY:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu se zaměřením na právo nebo ekonomiku, - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, POPIS PRÁCE :, - tvorba a aktualizace kontrolních postupů pro zadávání veřejných zakázek žadateli v rámci opatření PRV a OP Rybářství , - provádění analytické činnosti pro oblast veřejných zakázek, - koordinace, školení, kontrola a poradenská činnost pro zaměstnance Regionálních odborů , SZIF, - poradenská a konzultační činnost pro žadatele PRV a OP Rybářství , - vyhodnocování a metodické řízení kontrolní činnosti na Regionálních odborech SZIF, - zpracování a aktualizace vnitřních směrnic v návaznosti na výše uvedenou oblast a na nastavené gesce v oddělení včetně zajištění oblasti informačního systému, NABÍZÍME : , - služební poměr na dobu neurčitou, - 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, - další placené překážky v práci pro státní zaměstnance (např. 1 den na vyřízení osobních záležistostí), - stravenky v hodnotě 100 Kč/odpracovaný den , - pružná pracovní doba, - přátelský a inspirativní tým odborníků, - možnost profesního růstu (osobní vzdělávání pomocí individuálních vzdělávacích programů), - stabilita zaměstnání, - mobilní telefon s neomezeným voláním včetně 1,5 GB internetu. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond, Ve Smečkách, č.p. 801, 110 00 Praha 1. Informace: Aneta Heverlová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 900 Kč

Specialisté v oblasti strategie a personálního řízení. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Koněvova 2595/211, Praha 3, kontakt: Chernogorov Vasily, e-mail: vvchernogorov@seznam.cz, Naplň práce: spolupráce s provozovnou v Togliatti, popis a automatizace podnikových procesu, vedení zaměstnanců, příprava zpráv a informaci, příprava prezentaci, komunikace se zákazníky., Požadavky na uchazeče: znalosti programů Word, Excel, internet, aktivní znalost ruštiny (slovem i písmem), dobré komunikační schopnosti, zodpovědnost, odolnost vůči stresu.. Pracoviště: Kč invest spol. s r.o., Koněvova, č.p. 2596, 130 00 Praha 3. Informace: Vasily Chernogorov, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný ekonom 35 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzhledem k pracovní náplni pro nabízenou pozici má zaměstnavatel specifické požadavky: znalost anglického, německého a ruského jazyka slovem i písmem na velmi pokročilé úrovni. Praxe min. 3 roky v ruském bankovním sektoru. Zkušenosti se zaváděním GEMBA projektů. Zkušenosti s vedením projektových týmů, koučingem a mentorováním., , Zaměstnavatel souhlasí se zvěřejňováním pracovního místa v databázi pro zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Volksbank cz, a.s., Na Pankráci, č.p. 1724, 140 00 Praha 4. Informace: Klára Pučalíková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 17 000 Kč

Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhlář,nástrojař,dělník,dále obsluha cnc. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Papírenská 180/1,Praha 6 160 00, Kontakt: e-mailem:info@plexiplast.cz, nebo tel. č. 721842658 - po-pá 8,00-16,30 pan Fiala M., Hledáme šikovné a samostatné pracovníky na dílnu která se zabývá zpracováním plexiskla,polykarbonátu a jiných platů (technických, např. PP či PE). Náplní práce je samostatná práce na zakázkách, výroba dílů dle výkresů, tj. ohýbání,lepení.řezání či leštění. Ideální pro truhláře s praxí, strojaře či jiné manuálně zručné kutili s chutí pracovat. , Nabízet v těchto dalších lokalitách : Roztoky, Kralupy nad Vltavou. Pracoviště: Plexiplast s.r.o., K Horoměřicům, č.p. 1183, 165 00 Praha 620. Informace: Miroslav Fiala, +420 721 842 658(po-pá8,00-16,30hod).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ani sníh nezabrání našim gepardům předvádět návštěvníkům, jak zdatnými běžci jsou.
4

Zvířata v pražské zoo si užívala sníh. Letos možná naposledy

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT