Pro současné Čechy je spíše známý jako směšná figurka z Haškova Švejka. Dobrotivý vládce, který se domníval, že je císařem z boží milosti. S Čechy to ale příliš dobře nemyslel. Nikdy se například pořádně nenaučil česky, což způsobilo řadu komických situací.
František Josef byl v Praze vítán velkolepě
Ať je český obrázek o habsburském císaři jakkoli zkreslený, jedno je jisté, jeho návštěvy Prahy často vzbuzovaly u tehdejších obyvatel nadšení. Na programu byly slavobrány, mohutné salvy a samozřejmě výzdoba.
V roce 1852 byl dokonce údajně vítán i s kouřovými efekty. Dobová média referovala o slavnostním hávu, do kterého se celé město odělo. Například roku 1874 se celý Karlův most přeměnil tak, že připomínal zahradu.
Císař povýšil Břevnov na město
František Josef I. navštívil Prahu mnohokrát. První oficiální návštěvu absolvoval v roce 1849. Přítomen býval i u pokládání základních kamenů některých pražských památek.
Kromě známé historky spjaté s mostem Legií proslul František Josef i nechtěným povýšením Břevnova na město. Navštívil ho v roce 1907. „Císař byl spokojen a chtěl shromážděným poděkovat. Protože však, jak známo, příliš česky neuměl, spletl se a omylem řekl, že děkuje za krásné přijetí ve městě(!) Břevnově," vysvětluje Petr Ryska, autor publikace Praha neznámá.
Později byl Břevnov připojen k Praze
Situaci tehdy zřejmě využil tehdejší starosta. „Okamžitě odpověděl, že děkuje jeho císařské milosti za to, že ráčil ves Břevnov povýšit na město," popisuje Ryska. Občané si ale městského statutu příliš dlouho neužili. Už v roce 1922 byl Břevnov připojen k hlavnímu městu a stal se tak jeho osmou čtvrtí.
Čtěte také: Češi oprašují císařův odkaz