Po konci školního roku o zvířátka z útulku, jako o odměnu za vysvědčení, stoupá zájem. Když ale prázdniny skončí, tyto dárky se zase do útulku vracejí. Zájem dětí, které naslibovaly, že se o dárky budou starat, postupně opadává.

„Čtrnáct dní až měsíc je lhůta, kdy rodiče zkoušejí, jestli to jejich děti vydrží, nebo nevydrží," popisuje vedoucí trojského a měcholupského útulku Václav Steinbauer.

Pejsek uteče a skončí v útulku

O prázdninách se do útulku dostávají hlavně pejsci, kteří utekli svým dočasným majitelům. „Nastávají situace, že někdo jede na dovolenou a někdo další mu hlídá pejska. Obyčejně pejsek uteče a skončí v útulku," říká Václav Steinbauer. „Pokud pes není označený mikročipem, nebo nějakým identifikátorem jako třeba telefonním číslem na obojku, tak se k původním majitelům zvíře špatně vrací," vysvětluje. Proto je důležité, aby si majitelé svého pejska nějakým způsobem označili.

Zvířecí cestovatelé

Běžně jezdí lidé do Prahy i mimo Prahu na návštěvu a během pobytu se jejich mazlíček zatoulá.

„V Trojském útulku nemáme jen psy z Prahy. Když se vám pejsek ztratí například v Kolíně, nebo v Příbrami, hned se můžete podívat na naše internetové stránky, jestli jsme ho nepřijali u nás na stanici," radí vedoucí trojského a měcholupského útulku. „Každý pejsek, kterého přijmeme, ať už je, nebo není označen, se okamžitě objevuje na našich stránkách," upřesňuje.

Psi po republice cestují i bez majitelova vědomí a přičinění. „Stává se, že někdo najde pejska u Brna, přiveze ho do Prahy a nahlásí, že ho našel v Praze," líčí Steinbauer. Majitel zvířete pak jen těžko může tušit, že by měl svého mazlíčka hledat desítky kilometrů od místa, kde se pes ztratil. Majitelé by proto neměli zapomínat ztrátu svého zvířete vždy nahlásit.

Za měsíc útulkem projde až 250 psů

O tom, že pracovníci v útulcích v Troji a Měcholupech odvádí úctyhodnou práci není pochyb. „Měsíčně přijmeme 250 pejsků a stejné číslo jich také vydáme. Velké procento z toho tvoří psi, které vracíme jejich původním majitelům," tvrdí vedoucí útulku. „Roční obrat je zhruba tři tisíce psů. To je největší číslo mezi evropskými útulky, na což jsme hrdí," dodává.

Pražskými útulky však neprochází jen psi a kočky. „V Měcholupech máme třeba i ovečky a králíky, které u nás končí, když se dětem nechce po nich uklízet," prozrazuje Steinbauer.

Mezi kuriózní zvířata, která se do útulku dostala, patří například aligátor, veleštír královský, opice makaki, jelen nebo divoké prase. Ročně tak stanicemi projde až 90 druhů zvířat. Měsíčně do útulku zavítají zhruba tři tisíce návštěvníků. Pejska si ale nevybere každý. Lidé litují psích obyvatel útulku, protože se domnívají, že pejsci v útulku pobývají dlouho.

Doba umístění zvířat je však nevídaně krátká. „Průměrně pejsek v útulku zůstává čtrnácti dnů. To se týká i psů s úrazy," zdůrazňuje vedoucí.

Pro nového domácího mazlíčka si můžete přijít ve všední dny od 9 do 17 hodin, nebo od 12 do 17 hodin o víkendech a svátcích. Pokud se vám zvíře zatoulalo, vyzvednout si ho můžete denně od 9 do 19 hodin. Další informace, nabídku psů, koček a ostatních zvířat naleznete na www.upozpraha.cz.

Zvířecí obyvatele útulku můžete navštívit celoročně

close Návštěva v útulku v Troji. zoom_in Psí domov v Troji zahájil svou činnost v roce 1992 s kapacitou pouhých 50 míst. V roce 2003 k objektu v Troji přibyl areál v Dolních Měcholupech.

Útulek v Troji nyní disponuje 170 samostatnými místy pro psy a zoo koutkem, pobočka v Měcholupech nabízí prostor až pro 200 koček a variabilní záchytnou stanici se 100 místy pro ostatní a exotická zvířata.

V prostorách útulku je k vidění stálá expozice o jednotlivých odděleních a činnostech zařízení. Dotazy nejen začínajících pejskařů rádi bezplatně zodpoví v Kynologické poradně vedle Trojského útulku. V rámci poradny můžete také využít služeb bezplatné výcvikové školy pro psy.

Celoročně je možná též skupinová prohlídka útulku (cca 25 osob), nutná je pouze předchozí domluva.

Do útulku také můžete přinést dárky ve formě piškotů, krmiva, hraček nebo dek.

Chcete zvířátko? Co potřebujete:
- Pejska nebo kočičku si může vzít každý dospělý občan, který s sebou má platný občanský průkaz a má trvalé bydliště v České republice.
- Jediné, co zájemce o zvíře hradí, jsou finanční výdaje za zvěrolékařské ošetření, tj. očkování, odčervení a veterinární prohlídku.
- Procesem prochází všechna zvířata, psi jsou navíc očipováni.
- Dobrá zpráva pro nového majitele pejska z útulku je ta, že je na dva roky osvobozen od poplatků za psa.

Co dělat, když se vám ztratí pes:
- Ihned po zjištění ztráty mazlíčka kontaktuje Trojský útulek na telefonní číslo 222 025 917.
- Nahlaste detailní popis zvířete, čas a místo ztráty, telefonické spojení a svou adresu. Upřesněte, zda se nejedná o agresivního psa.
- Dozvíte se, zda váš pes již není v zařízení umístěn, případně, zda již psa někdo nenašel a nenahlásil.
- Sami můžete hledat pejska v okolí místa, kde zvíře uteklo a průběžně sledovat internetové stránky útulku.

ANKETA: Pořídili byste si raději zvíře z útulku, nebo čistokrevné s rodokmenem?

Oldřich Kaliáš, barman, Čimice

Pejska bych si pořídil klidně i bez rodokmenu, ale za peníze. Přemýšlím, že bych koupil dětem čivavu. Pejska bych si koupil už jako štěně, abych si ho mohl vychovat.

Jakub Kolář, provozní, Žižkov

Určitě bych si vzal pejska z útulku, abych mu pomohl, když je opuštěný. Zatím jsem si nikdy zvíře z útulku nevzal, protože mám malý byt. Doma si můžu dovolit mít jen akvarijní rybičky.

Karel Pichl, číšník, Prosek

Mně je to celkem jedno, ale asi bych si vybral v útulku. Kočku bych si určitě nevybral, mám raději pejsky. S bývalou přítelkyní jsme měli pejska z útulku, ale teď už není přítelkyně, takže není pejsek.

Aza Tibová, studentka, Krč

Vybrala bych si zvířátko v útulku. Jednak proto, abych udělala dobrou věc, a také protože ti pejsci potřebují novou rodinu. Už před rokem jsem si pořídila pejska z útulku v Troji. Vybrala jsem si ho na internetu.

EVA NÉMETHOVÁ