„Klinika žije, boj pokračuje," skandovaly desítky lidí, kteří se během pozdního večera dostavili, aby aktivisty podpořili. Přinejmenším svou přítomností a svými hlasivkami. Na sdělení majetkového úřadu, že si obyvatelé centra mají své věci přijít vyzvednout v pondělí, nechtějí brát zřetel.

Hrozbu oznamovalo několik redakcí

Samotné vyklízení se odpoledne obešlo sice nikoli bez emocí, ale bez rázného zásahu spojeného s vyváděním přítomných osob. Dvě desítky aktivistů, kteří původně pobývali uvnitř, totiž budovu samy opustily, aby je mohli vystřídat hasiči a právě policisté. V někdejší zdravotnické budově i v jejím okolí totiž byly nahlášeny bomby.

Poněkud netradičně, potvrdil v noci Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „Nedlouho před 16. hodinou nám oznámilo několikero médií, že jim neznámá osoba zaslala do redakce e-mail. Ten obsahoval výhrůžku o uložení nástražných výbušných systémů v jedné z budov v Jeseniově ulici a na přilehlém prostranství," uvedl Hulan. To se po důkladné pyrotechnické prohlídce ukázalo jako planý poplach; žádná nálož nalezena nebyla. V půl deváté večer policie ukončila prohlídku s negativním výsledkem.

Oficiálně má být objekt vyklizen

Policisté nicméně po skončení své akce neumožnili obnovení fungování Kliniky, ale objekt předali vlastníkovi. Ten již v minulých měsících opakovaně dával najevo, že s dalším pobytem aktivistů v dříve dlouhodobě nevyužívaném objektu nepočítá.

Lidem zajišťujícím provoz centra se vývoj událostí nelíbí; z jejich pohledu došlo ke zneužití bombových hrozeb k tomu, aby byli z Kliniky odstraněni – a to ještě předtím, než byly vyčerpány všechny možnosti k možnému jednání o jejich setrvání (a to včetně jednání soudu k vyřešení majetkoprávních vztahů). Hulan nicméně uvedl, že policie má v ruce písemnost Obvodního soudu pro Prahu 3, z níž plyne, že oprávněným vlastníkem objektu je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Po skončení pyrotechnické prohlídky má Policie ČR podle Hulanových slov zákonnou povinnost předat objekt právoplatnému vlastníkovi. „Proto jsme začali zjišťovat, kdo jím vlastně je. Následně byl policistům předložen dokument, konkrétně předběžné opatření vydané Obvodním soudem pro Prahu 3, který jednoznačně určoval, kdo je v danou chvíli oprávněným subjektem: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," sdělil Deníku Hulan.

S dodatkem, že policie si nemůže vybírat, komu nemovitost předá, ale musí jednoznačně respektovat rozhodnutí justičního orgánu. Jakub Ort, který vystupuje jako mluvčí aktivistů, vyjadřoval už během pyrotechnické prohlídky obavy, že přesně takto to může dopadnout.

Po původci hrozby pátrá policie

Deník naopak zaznamenal i úvahy o tom, zda aktivisté nepodlehli své vlastní zbrani – z kruhů, které jejich činnosti nepřejí, totiž zaslechl hlasy, že e-mail s ohlášením bomb adresovaný redakcím některých médií by mohl být i jejich vlastním dílem – aby prý k sobě znovu přitáhli upadající pozornost a prezentovali se jako lidé, jimž je ubližováno. Takové uvažování se nicméně aktivistům jeví jako absurdní (byť zřejmě není zrovna ojedinělé).

„Jedná se o další dějství v kampani proti našim sociálním a politickým aktivitám," prohlásil Ort. Bombovou hrozbu tedy považuje za hanebné dílo protivníků. Kdo byl původcem anonymu, policie zkoumá; věc šetří jako podezření na spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy.

Místo, kde působili aktivisté pořádající například sbírku oblečení na podporu uprchlíků (ale organizovali i koncerty, promítání a další kulturní aktivity nebo třeba bezplatnou výuku jazyků), již před čtvrtrokem čelilo žhářskému útoku za použití pyrotechniky. Stalo se to v sobotu 6. února večer – v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migrantům i na podporu uprchlíků. Došlo také k vytlučení oken. I tyto události zaměstnaly policisty a hasiče.

Roční výpůjčka dávno skončila

Původně šlo o objekt obsazený předloni na konci roku squattery; s podporou početných příznivců i některých politiků (z nichž je asi nejviditelnější předseda Strany zelených Matěj Stropnický; tento bývalý pražský radní nechyběl na místě ani v pátek večer) se jim ale posléze loni na jaře podařilo získat budovu k ročnímu legálnímu působení.

Od letošního jara se pak vedly debaty o budoucnosti centra – k 3. březnu totiž vypršela platnost bezplatné výpůjčky, kterou majetkový úřad neprodloužil (přičemž následovalo handrkování o tom, zda se tak stalo z jeho vlastní vůle, nebo z podnětu stavebního úřadu hovořícího o využívání v rozporu s kolaudací).

Praha dokonce nabízela náhradní prostory, avšak aktivisté odmítali jakékoli jiné řešení než setrvání na místě. Zůstávali tak v budově protiprávně – bez platného nájemného vztahu. Podle Ortových slov nicméně soud ještě nerozhodl o platnosti smlouvy o pronájmu, a tak – z jeho pohledu – aktivisté mohou budovu užívat.

Karty jsou ovšem rozdány jinak. Po skončení pyrotechnické prohlídky policisté objekt předali zástupcům majetkového úřadu – a jeho generální ředitelka Kateřina Arajmu osobně přímo na místě s pomocí megafonu zdůraznila, že budova je vyklizená, nikdo nepovolaný není oprávněn vstupovat – a vniknutí dovnitř by bylo protiprávní.

Po zkušenostech s minulým děním kolem Kliniky lze předpokládat, že ještě během víkendu by v Jeseniově ulici mohlo být rušno. Dá se očekávat, že přes internet bude svoláno shromáždění příznivců na protest aktuálnímu vývoji – a za očekávaného pěkného počasí by se mohly sejít možná i stovky lidí.

Obleženou pevnost obránci opustili

Už v pátek pozdě večer se objekt změnil v „obleženou pevnost". Zastánci činnosti centra Klinika se v atmosféře vypjatých emocí neúspěšně domáhali vstupu dovnitř, obcházeli budovu ve snaze najít volnou cestu, přetrhali policejní pásky vymezující území se zákazem vstupu před hlavním vchodem – a dokonce se snažili proniknout dovnitř okny, v čemž jim bránili policisté ze speciální pořádkové jednotky. Podle Hulanových slov se tak dělo na základě žádosti zástupců vlastníka.

„K zákroku, který fakticky trval pouhých několik málo minut, byli využiti policisté speciální pořádkové jednotky. Ti nejprve vytlačili dav od dveří budovy a následně tento vchod střežili. A to až do doby, kdy si vlastník nemovitosti budovu zajistil a z místa odešel. V tu chvíli skončila činnost na místě i pro přítomné policisty," shrnul Hulan běh událostí z pohledu policie.

Do vyklizeného objektu se lidé vrátili

I když policisté nežádoucí vetřelce vyváděli ven, někteří jedinci dovnitř skutečně pronikli, a to ještě za přítomnosti policie; za jásotu stoupenců se pak objevili na střeše. A poté, co policisté po desáté večer z místa zásahu odjeli, nezdá se, že by majetkový úřad, v jehož kompetenci se budova oficiálně nachází, mohl slavit vítězství.

Otevřené dveře a pohyb osob (vypadajících opravdu spíše jako aktivisté než jako úředníci) po osvětleném objektu dával už v noci tušit, že by majetkový úřad mohl policisty opětovně povolat. Vyklizenému objektu se totiž budova v noci rozhodně nepodobala – a je zjevné, že se aktivisté na místo vrátili.

Z pohledu policie je vše, co se se nadále v objektu odehrává, nyní v kompetenci úřadu Kateřiny Arajmu. „Pokud od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových přijmeme oznámení, budeme konat v souladu se zákonem," uvedl Hulan.

Čtěte také: Obývání Kliniky není podle policie přestupek ani trestný čin