„Konečná tramvají číslo 22 a 26 je podle mě dost nebezpečné místo, které by měli policisté pravidelně kontrolovat. Pokaždé, když jdu v pozdních večerních hodinách domů, chodí mi manžel naproti,“ svěřila se Deníku Marcela Zikmundová, která bydlí v Hostivaři.

Její strach se znásobil na začátku února letošního roku, kdy byl v tramvaji na hostivařské smyčce zastřelen muž. I přes den je místo opuštěné, cestující po vystoupení z tramvaje většinou prochází dvěma zapáchajícími podchody.

V obecném povědomí u Pražanů jsou za nebezpečná místa považovány konečné zastávky tramvají a metra, vybydlené nádražní objekty, odlehlé zahrádkářské kolonie a lesoparky.

Postoj obyvatel metropole přiživil i náhodný nález mrtvého těla muže ve vypuštěné hostivařské nádrži, který před necelým měsícem policistům ohlásili pracovníci geodézie. Na stejném místě byla na konci léta 2008 objevena jedna z končetin zavražděného a posléze rozčtvrceného cizince.

Také nedávný hrůzný objev dvou mrtvých ženských těl v těsné blízkosti cyklostezky vedoucí šáreckým údolím na nějaký čas odradil řadu obyvatel Prahy od výletu do této jinak hojně vyhledávané, zato však velmi odlehlé části Prahy.

„Na procházku do Šárky se teď nějaký čas nevypravím. Snad až v létě, když tam bude víc lidí,“ svěřila se Deníku Sofie Vrbová, studentka z Vokovic. „Vím o vícero lidech, kteří budou muset překonat ten psychický blok. Stejně budou podle mého názoru uvažovat i lidé z Troje, kvůli tomu otřesnému případu,“ dodává.

Násilný čin se může stát i na Václavském náměstí

Podle pražských policistů vždy záleží na druhu trestné činnosti. „Násilný čin se může stát i na Václavském náměstí v nějakém klubu či herně, takže se lidé mnohdy bojí i v samotném centru města,“ potvrdila Deníku mluvčí pražských policistů Jana Rösslerová.

Sama dosvědčila, že ve čtvrtek ráno cestou do práce viděla neobvykle početnou skupinku matek, které doprovázely své děti do školy. V současnosti je místem strachu lokalita Troje.

Podle vyjádření místních obyvatel nenechává žádný z rodičů chodit své dítě do školy a ze školy osamocené. „Když se dívenka v říjnu ztratila, obraceli se na nás rodiče s tím, že mají o své děti strach,“ potvrdila mluvčí pražských strážníků Jana Přikrylová. Podle ní má každý srážník přidělený okrsek a není ve standardním postupu, aby po spáchání trestného činu v daném místě pohybovalo více městských policistů. „Strážníci reagují na podnět lidí,“ vysvětlila Přikrylová.

V hlavním městě bylo v loňském roce podle policejních statistik spácháno 22 vražd, 19 z nich kriminalisté objasnili. Celkem se na území metropole v roce 2010 stalo více než 74 zločinů.

Čtěte také: Václavák patří narkomanům

JITKA EISENHAMMEROVÁ, JAKUB KRUPKA