Tabule nesou ve třech jazycích českém, ruském a anglickém text, který vysvětluje Koněvovu roli nejen během osvobozování Prahy na konci II. světové války, ale i problematičtější část jeho minulosti, kdy se účastnil krvavého potlačení maďarských událostí v roce 1956, jeho účast na výstavbě Berlínské zdi a také na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Odhalení doprovázely protesty

„Desky byly usazeny již v pondělí dopoledne,“ sdělil tiskový mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Slavnostní odhalení informačních tabulí však doprovázely protesty. Na jedné straně stála skupina komunistických politiků, kteří tvrdí, že vysvětlující texty přepisují historii.

Online reportáž

50. výročí srpnové invaze

Celá on-line reportáž ZDE

„Doplňkové tabulky na pomník osvoboditelům – Rudé armádě, Koněvovi – kteří osvobodili Prahu a z velké strany osvobodili Českou republiku, opravdu nepatří,“ řekla České televizi předsedkyně pražské organizace KSČM Marta Semelová.

SPECIÁL: 50 let od okupace 1968. Přečtěte si svědectví pamětníků z Česka i ze světa

Na druhé straně přišli i stoupenci úplného odstranění pomníku s transparenty „Má na rukách krev, odstraňte ho“ nebo „Koněv = komunistická lež“. Diskuse, zda má socha tak kontroverzní osobnosti v Bubenči vůbec zůstat, intenzivně probíhá poslední tři roky. Odstranění pomníku by ostatně nebylo bezprecedentní, Koněv míval podobiznu v Krakově, kde ji ale odstranili již na počátku 90. let.

Symbolické datum

Datum 21. srpna bylo vybráno symbolicky s odkazem na den, kdy v roce 1968 Národní shromáždění odsoudilo okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a žádalo odchod cizích armád. Maršál Koněv přitom osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem okupačních sil.

Proti deskám také v minulosti protestovalo několik desítek lidí, zástupci KSČM a Velvyslanectví Ruské federace, podle kterého desky „vytváří nebezpečný precedens, který může mít dalekosáhlé důsledky a negativně ovlivnit rusko-českou spolupráci ve vojensko-memoriální sféře.“

Celý pomník současně prošel rekonstrukcí, při které byly ošetřeny žulové desky a spáry.

Text nové desky„Maršál Ivan Stěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení Maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel Skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR.“