Tomu, že by se něco podobného jako ve Velké Británii mohlo odehrát i u nás, nicméně nic nenasvědčuje, zdůraznil v úterý Jan Daněk z ředitelství pražské policie. „Nemáme jedinou indicii, která by naznačovala jakoukoli konkrétní hrozbu,“ konstatoval. Totéž uvedl i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Organizátoři bezpečnostní situaci příliš komentovat nechtějí

Mělo by se z bezpečnostních důvodů omezovat pořádání kulturních, sportovních nebo společenských akcí? Nic takového se v metropoli neplánuje. „Pražská policie však bude ještě pečlivější při přípravě bezpečnostních opatření,“ upozornil policista Daněk.

Pocítit to mohou návštěvníci během kontrol zajišťovaných pořadateli při vstupu, kdy bude větší důraz kladen na prohlídky bezpečnostní i pyrotechnické. Oslovení organizátoři některých větších akcí bezpečnostní situaci příliš komentovat nechtěli. Informaci o možných hrozbách si nepřejí spojovat právě s jejich aktivitami.

Instruováno bylo všech 15 ředitelství 

S organizátory je ostatně policie v kontaktu standardně – a nyní plánuje ještě aktivnější pomoc se zajišťováním bezpečnosti návštěvníků. „Na akce bude dohlížet větší počet policistů, kteří budou mít i dlouhé zbraně. Budou také věnovat zvýšenou pozornost čemukoliv podezřelému,“ poznamenal Daněk.

Pokyn mít oči na šťopkách dostali také strážníci – a to zvláště v místech s větší koncentrací osob. A nejen v centru, řekl Deníku radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Libor Hadrava (ANO). „Instruováno bylo všech 15 ředitelství, ať příslušníky městské policie upozorní na zvýšení senzitivity,“ konstatoval. Jedním dechem Hadrava připomněl úzkou spolupráci s Policií ČR.

Kamery v metru sledují i místa, kde nejsou lidéTradičně jsou v metropoli pečlivě střeženy dopravní uzly – a hlavně postejní dráha. Policie ČR má dokonce oddíl Metro, ale stanice i vestibuly hlídají také příslušníci dalších složek (včetně nepravidelných kontrol policistů se psy); strážníci vysílají příslušníky hlídkového útvaru. „Dlouhodobě preferujeme bdělost a ostražitost, naši dozorčí a provozní pracovníci jsou před výkonem služby pravidelně poučováni,“ řekla v úterý Deníku Aneta Řehková z centrály dopravního podniku. „V pravidelném styku jsme také s radním pro bezpečnost magistrátu,“ konstatovala s dodatkem, že bezpečnost je v centru pozornosti dlouhodobě – a nejen v metru.
Známým protiteroristickým opatřením v metru jsou speciální odpadkové koše s velkou odolností, které byly vyvinuty podle požadavků policejních pyrotechniků. Aktuálně je jimi vybaveno 30 stanic. Co naopak poutá jen málo pozornosti, jsou důsledky velké investiční akce v rámci projektu KBS – rekonstrukce kamerových systémů. Doplňovány jsou další kamery i do neveřejných prostor, aby zajišťovaly ochranu technického zázemí a technologií nutných pro provoz metra.