Koalice se na pondělním jednání dohodla, že problémy v pražských plynárnách vyřeší postupně. Podle tiskové zprávy dojde k zániku společnosti Pražská plynárenská Holding, a.s., která je nyní pouze prázdnou skořápkou bez zaměstnanců. Z rozpočtu magistrátu se přitom vydá několik milionů korun ročně na odměnách představenstva a dozorčí rady.

Firma je jediným akcionářem společnosti Pražská plynárenská, která patří mezi největší dodavatele energií v Česku. Pražská plynárenská Distribuce, kde pražská „vláda“ vymění členy dozorčí rady, je pak součástí koncernu Pražská plynárenská. „Situaci v Pražské plynárenské řešíme postupně. Jako zásadní vidím odvolání pravomocně odsouzeného člena dozorčí rady Pražské plynárenské distribuce Karla Březiny,“ uvedl primátor Hřib.

Odsouzený Březina končí

Bývalý vlivný politik ČSSD se podle soudů dopustil podvodu v pražském dopravním podniku (DPP), kde od března 2007 do srpna 2011 pobíral plat za vedení dozorčí rady, ačkoli funkci kvůli členství v dozorčí radě jiné firmy podléhající konkurzu vykonávat nesměl. Březinu, někdejšího vedoucího Úřadu vlády ČR a ministra bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, navíc loni v květnu v budově pražského magistráta zadržela policie kvůli vyšetřování zmanipulovaných dotací na sport.

Oficiální stanovisko tří koaličních subjektů (kromě dvou zmíněných sedí v radě i zástupci hnutí Praha sobě) má však podle informací serveru Novinky.cz zakrýt nadále vyhrocenou situaci hlavně mezi Piráty a europoslancem Pospíšilem, kterého pirátský poslanec a bývalý pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík označil za „podrazáka“. Údajně se čeká, jak dopadne hlasování do Evropského parlamentu a jaká bude další politická kariéra předsedy TOP 09.

Čeká se na evropské volby

„Odklad je na květen po volbách, až tam nebude Pospíšil. Hřib zatím ustoupil, ale aby to nebylo vidět, tak se to prezentuje, jako že se nejdříve zbaví Březiny a pak se rada vrátí k řešení Pražské plynárenské,” řekl Novinkám v pondělí večer po jednání koalice zdroj z magistrátu. Primátor tuhle spekulaci nekomentoval.

Do dozorčí rady Pražské plynárenské totiž původně prosazovali Piráti jednoho z bývalých zaměstnanců společnosti Petra Zmátlíka, s čímž však koaliční partneři ani opozice nesouhlasili. Zmátlík totiž podle médií spoluvlastnil firmu, která Pražské plynárenské fakturovala v době, kdy byl ve vedení magistrátní společnosti. Firma Haládik Consulting (HC) plynárnám poskytovala program s názvem Etická linka. Zmátlík střet zájmů odmítá.

Piráti prosazují svého senátora

Pirátská strana se nyní snaží o další personální změny v „matce“ celého plynárenského koncernu s každoročními miliardovými zisky. Dozorčí rada Pražské plynárenské by se podle jejího požadavku měla snížit o tři zaměstnance a byla by šestičlenná. Předseda představenstva Martin Dlouhý (TOP 09) však v rozhovoru pro Novinky tlumočil požadavek Spojených sil, aby zaměstnanci jako zástupci odborářů zůstali. Dlouhý připustil možnost nových voleb v odborech, ale odmítl „kádrování“ ze strany politiků.

Pospíšilova TOP 09 se obává, že by plánované pirátské „čistky“ mohly fungování úspěšné magistrátní společnosti destabilizovat. Piráti zase chtějí v souladu s volebním programem dohlížet na odpovědné hospodaření a fungující městské firmy. Ačkoliv pražská buňka hlásá „stop politickým trafikám“, Piráti prosazují do kontrolního orgánu i senátora Lukáše Wagenknechta, který byl loni na podzim zvolen v Praze 8 právě pod pirátskou vlajkou.

Otevřený dopis ČSSD předsedovi Bartošovi

Předseda pražské organizace ČSSD, která po volebním fiasku vypadla z magistrátu, Petr Pavlík dokonce napsal otevřený dopis celostátnímu šéfovi České pirátské strany Ivanu Bartošovi. „Pošlapávání práv zaměstnanců je pro mě zcela nepřijatelné, píše Pavlík v dopise a vyzývá Piráty k přehodnocení celého záměru,“ uvedl Pavlík k dění v pražských plynárnách. O stranickém kolegovi Březinovi se však v dokumentu vůbec nezmiňuje.

Co se týče dalšího koaličního problému kvůli výjezdu primátora i s doprovodem na Tchaj-wan i cesty radního pro školství a sport Víta Šmirala (Piráti), tak primátor Hřib oznámil: „Budeme schvalovat jednotlivé cesty předtím, než se na ně vyjede, jak jsme se dohodli už dřív.“ Od roku 2013 se podle Hřiba schvalovaly „služebky“ čtvrt roku dopředu. Zároveň by mělo dojít k úpravě pravidel zahraničních cest všech zastupitelů, nově je bude muset odsouhlasit zastupitelstvo hlavního města.